Duel Commander

Duel Commander, nebo také French Duel Commander, je neoficiální formát MTG spravovaný komunitou, která pochází (překvapivě) především z Francie. Tam se také pořádají největší turnaje, i když formát má zajímavé zastoupení i u nás, v Německu, Rusku, Dánsku, …  a zahrát byste si mohli i v Peru nebo v Singapuru.

O čem to je – základ je podobný jako multiplayer commander, ale hraje se jeden proti jednomu, na 20 životů a podle vlastního banlistu. Jde o velmi kompetitivní formát, což často překvapí hlavně blízké příbuzné, hráče multiplayer commanderu. To ale neznamená, že spousta hráčů si u tohoto formátu nedá pivo a nehraje na pohodu.

Při stavbě balíků mají hráči téměř neomezený výběr karet z celého herního spektra, jde o takzvaný eternal formát. V podstatě se smí hrát cokoliv co WotC vydali a není na banlistu, nemá to stříbrné okraje, apod. Ve spektru povolených karet jsou mimo jiné fetch landy a hlavně staré duály, tedy země, které tvoří jádra vícebarevných balíků a kvůli kterým se může balíček hodně prodražit.

Právě cena balíků může být vstupní bariérou pro některé hráče, kteří nemohou nebo nejsou ochotni investovat několik tisíc, spíše desítek tisíc do koníčku. A zároveň to vysvětluje neutuchající zájem o monored burn, archetyp balíku také nazývaný odnepaměti jako fritka. Ta se dá velmi solidně postavit za dva tisíce a patří k nejsilnějším balíkům na formátu. A nebo patřila?

Meta formátu osciluje mezi stabilnějšími a turbuletnějšími dobami a začátek května 2020, kdy vzniká tento článek, rozhodně patří k těm turbuletním. Celé je to posílené o výrazně menší objem dat z turnajů kvůli omezením spojeným s COVID-19, takže je velmi těžké posoudit jaké strategie se aktuálně profilují jako nejsilnější. Trochu v minulém roce rozvířila vody i DC Rules Committee (hlavní autorita komunity, co vydává banlist), která se rozhodla odbanovat 3 commandery na zkoušku. Edric se vrátil napevno do banlistu, ale Erayo a nejspíš i Zur s námi zůstávají.

Nejvíce turbulentnosti ale přispívají právě Wizardi. Ti prohlásili rok 2020 za rok Commanderu a mnoho karet, které aktuálně vydávají má silný dopad na metu Dual Commanderu. Z nejnovějších je potřeba zmínit Ura (Uro, Titan of Nature’s Wrath) a sérii Companionů. Uro se aktuálně zdá být nejsilnější commander a jeho přidávání životů může být jeden z důvodů k tomu, aby fritka přestala být nejhranějším balíčkem. Committee už stihli reagovat odbanováním karty Sulfur Vortex, aby červené proti přidávání životů pomohli.

Stejně jako u ostatních formátů i tady můžeme balíky řadit do tří hlavních skupin. Aggro strategie se snaží nepříteli ubrat co nejdříve jeho 20 životů za pomoci útoků bytostí a popřípadě si vypomůže nějakými blesky. Sem se řadí i monored. Control strategie hraje reaktivní karty jako counterspelly a zabíjení bytostí a snaží se vyložit karty, které jí poskytnou karetní výhodu. Aktuálně dostala velkou posilu v podobě Ura. Combo strategie se snaží najít a zahrát kombinaci karet, která dokáže okamžitě vyhrát hru nebo získat zásadní výhodu. Jako příklad balíku lze uvést Tymna Thrasios, přes Devoted Druid a Vizier of Remedies umí vygenerovat nekonečně many, kterou využije Thrasios k nalízání libovolného množství karet a vyhrát může například přes Finale of Devastation.

Toto dělené pochopitelně není úplně přesné, zaprvé může být balík na pomezí dvou strategií (třeba controlní balíček s jedním kombem) a zadruhé jsou balíky, které jdou poněkud vlastní cestou, jako je Gitrog (Gitrog monster) a jiné balíčky soustředící se na landy, land destrukce (i když aktuálně není na formátu příliš vidět) nebo třeba stax. Ale na formátu jsou natolik rychle zabíjející balíky, že opravdu divoké strategie jsou k vidění zřídka.

Drolas Gard

Dragon World Gaming