Úvod:

Zdravím všechny vespolek u mého dalšího článku. Poslední dobou tu ode mně byly jen samé rozbory sad a reporty z turnajů. Už nějakou dobu jsem se nevěnoval jedinému generálovi a rozhodl jsem se tedy vytvořit tento deck tech článek. Poslední článek věnovaný jednomu balíku můžete najít zde: https://dragon-world.cz/wp-admin/post.php?post=1018&action=edit. A komu jinému by se měl věnovat, než novému přírůstku v top8 listech, hvězdě poslední sady: Omnathovi.

Milý Omnath už během svého krátkého působení stihl rozvířit vody několika formátů, hlavně na Modernu a Pioneeru. Také byl záhy zakázán na Standardu a Brawlu, které naprosto ovládl a v současnosti je suspendován i na Historicu. Zároveň je také nejatraktivnější a jasně nejsilnější generál do Duel Commanderu z nové sady Zendikar Rising. Spousta lidí, mou maličkost nevyjímaje, s ním začala stavět balík záhy po spoilnutí jeho karty.

Rozbor Karty:

A co vlastně nový Omnath tak skvělého umí? Už na první pohled svými staty 4/4 za čtyři many dává najevo, že je jeho čtvrtá iterace tou nejsilnější. Čtyři barvy v manacostu jsou ve většině formátů spíše nevýhodou. U legendární bytosti to však v DC znamená, že může jako generál využít o to víc obecně silných karet. Hned při příchodu do hry dále lízne kartu, takže mění automaticky jakýkoliv cílený removal pro něj na karetní nevýhodu.

Nejpodstatnější si nechávám nakonec, jeho využití navrátivší se mechaniky Landfall. Tu zároveň využívá velmi unikátním způsobem. Když s ním ve hře přijde do hry země poprvé v jednom kole, hráč dostane čtyři životy. Podruhé hráč dostane WURG manu. Třetím landem za kolo Omnath uštědří 4 zranění do soupeřů a jejich planeswalkerů.

Nejsilnější u Omnatha jsou rozhodně první dva landfall triggery díky lehkosti, s jakou se na tomto formátu dají spustit. Ono stačí zahrát ho v pátém kole, vyložit libovolný fetchland, kterých tenhle balík může hrát všech deset a najít si s ním zemi. Tahle sekvence na stole nechá 4/4 tělo, lízne kartu navíc a dodá tři životy. A pak je tu až pět man, které se dají využít na planeswalkera nebo bytost stvrzující dominanci na stole. Fetchland užitý v soupeřově kole dohromady přidá osm životů, což je proti agresivním strategiím spolu s 4/4 tělem těžká stopka.

Decklisty:

Co se už konkrétních decklistů týče, existují dva hlavní přístupy, které se testingem prvních týdnu vykrystalizovaly. První z nich se zaměřuje na synergie se zeměmi, vyndávání jich víc za kolo a podobně. Jednoduše řečeno build víc zaměřený na Omnatha samotného. Obsahuje obvykle i více zemí. I když je ve svém plánu daleko explosivnější a rychlejší, synergické karty obsahuje na úrok interakce se soupeřem. To může být klíčové v matchupu s na komba zaměřenými balíky. Tam, kde je jedno, jaká je situace na stole nebo kolik má hráč životů. Nespornou výhodou je, že agresivní strategie mají daleko méně času, než se na protější straně začne dít přidávání hromady životů. Příklad takového balíku je možný vidět zde: https://www.mtgtop8.com/event?e=27559&d=419048&f=EDH.

Druhá verze se o to víc zaměřuje na modrou barvu. Oproti té první se to v ní interakcemi jen hemží a je velmi podobná klasickému modrému kontrolu. Přehršel rušení zajišťuje, že se dá snadno dožít toho sladkého pátého kola. Kontrolní Omnath však poněkud pokulhává s karetní výhodou za jinými typickými kontroly, jako je třeba Uro nebo Aminatou. Omnath totiž nelíže krom té jedné při příchodu karty navíc, ani jinak nepomáhá získat karetní výhodu. Tak se teoreticky běžně musí stát, že jej prostě přežijí v pozdějších fázích hry.

Obecně se však zdá, že tato druhá kontrolní verze je poněkud úspěšnější. Kvůli absenci turnajů v poslední době se to ale pro nedostatek dat moc určit nedá. I tato verze se umístila na stejném eventu jako předchozí list: https://www.mtgtop8.com/event?e=27559&d=419045&f=EDH. Přítomný byl i na našem podzimním turnaji, kde se jako jediný z šesti dostal do top8: https://www.mtgtop8.com/event?e=27613&d=419400&f=EDH.

Závěr:

Nezávisle na typu balíku, Omnath je velice silný generál, se kterým je potřeba do budoucna počítat. I když se nebude pokaždé umisťovat v top8, o čemž pochybuji, stejně svou prezencí značně vadí většině agresivních balíků, monoredu především. Mluví se také o možnosti jeho zabanování, ale to by podle mně hrozit nemělo. Je to rozhodně silný generál, jeden z mála nových karet, který se velmi rychle stal pevnou součástí metagame. Tak špatný pro současnou metagame ale dle mého názoru není. Každopádně to se však uvidí, až nás pustí ven z domu a zase se budou moci volně pořádat turnaje.

To je k Omnathovi ode mně vše. Budu se těšit u dalšího článku, kde se pořádně podívám na novou sady Commander Legends. Ta je totiž přímo nabitá peckami, které se dozajista hrát budou také.

– Honza „Miraculeux“ Jílek