Křest (ledem a) ohněm.

Asi dvacet let uplynulo od doby, kdy jsem dohrával na lavičce před DDM Delta s Víťou Čechem Top8 turnaje ve formátu extended (UG Oath of Druids vs. Survival/Nightmare), protože už nás z časových důvodů vyhodili ven. To byla do nedávna moje poslední vzpomínka na turnaj v Česku.

Teď jsem se jako fotřík v krizi středního věku vrátil do Pardubic zpět, akorát o blok dál, na letní turnaj v Duel Commanderu pořádaný Tolarií. Martin Lamr mi poradil se vším kolem pravidel, meta-game a populárních balíků. Taky mi schválil balík (Kenrith Twins), s kterým jakýsi frantík Falaakr udělal za víkend dvakrát Top8 v ZAPu.

Link na balík – https://www.mtgtop8.com/event?e=26332&d=400730&f=EDH

Pro mě to byla snadná volba, protože jsem ty nejdražší karty jako Snapmága, Jace, Volcanic Island atd. vlastnil z doby, kdy jsem pracoval v San Jose 5 minut od Channel Fireballu. Zbytek promptně dodal Černý Rytíř a obětavý David Winkler, kterého jsem v pátek před turnajem otravoval těsně před půlnocí. Úplně poslední várka karet pak dorazila deset minut před začátkem od bratrů Vardžiků.

1. kolo – Tomáš Vardžik (Hogaak)

První kolo. První turnaj v daném formátu. A dostanu soupeře, který mi přivezl karty do balíku. No nic, zasmáli jsme se tomu a šli jsme hrát. Hned v první hře jsem zaplatil nováčkovskou daň. Nechal jsem si jen země a blesky. Hogaak jsou přece samé potvory, říkal jsem si. Tom mě ale vyvedl z omylu zeleným enchantmentem, který odemílá karty – a za odemletou zem navíc udělá token. Blesky k ničemu, brzo vzdávám. V druhé hře poučen z předchozích nezdarů vzdoruji delší dobu. I když má Tom na stole Greater Good, což je snad ještě lepší enchantment než ten z první hry. Zajímavý moment byl, když jsem si mohl dovolit nechat projít Winter Orb, který jsem vzápětí spláchnul i s potvorami podzemním zemětřesením.

Pomocí dvojčat a Anger of Gods jsem odrazil několik vln Hoogaků, ale s každým dalším seknutím a líznutím osmi karet jsem si jen trhal vlasy. Bohužel jsem za celé dvě hry viděl jen jeden counter. Proti Hogaakovi to bude chtít do budoucna jít štěstíčku naproti mulliganem. Jako začátečníka mě překvapilo, že Hogaak se sice tváří jako rychlé aggro, ale vyžaduje hodně času na různé interakce s knihovnou a hřbitovem.

0:2

2. kolo – David Sedlmajer? (Animatou)

Bohužel si nepamatuji jméno soupeře. Původně jsem byl nalosován k Leovoldovi, takže si pamatuju jen jméno původního soupeře. V první hře mi soupeř ukázal obě forsáže, ale přesto Animatou dlouho nic nepřinesla, zatímco já jsem v topdeck módu našel Locust Goda, který přes několik zaškobrtnutí o Vindicate a podobné karty nakonec (i přes mnohé mé chyby) dílo dokonal. V druhé hře jsem neznal pravidlo o výměně generála a tudíž jsem nemohl pozlobit soupeře Locust Godem. Místo toho jsem nechal projít velkého Jace, se kterým si můj balíček neumí poradit. Ve třetí hře jsem se opět nechal vyškolit Jacem. Příští kolo měl teprve Jace získat 12+ counterů, na ruce blink. Z nějakého záhadného důvodu mě napadlo pojistit si to Willem Kenrithem. V dalším kole Jace opravdu dostal potřebný počet žetonů, jenže všechna extra kola zakázaná nejsou. Dostal jsem volně loženým modrým zázrakem.

0:2

3. kolo – Jan Kousal ml. (Anax)

K fritce mám respekt už z minulého tisíciletí, když mi mistři Šprojcar, Dus a spol. leckdy ukázali, že ani paladin s worshipem nemusí stačit na výhru. Honza v první hře mulliganoval, ale nevím, jestli měl problém s manou nebo chtěl být rychlejší. Nicméně kombinace blesků a counterů se proti Anaxovi ukázala být docela silná. Tři blesky do sebe můžu klidně nechat projít, čímž získávám docela velkou karetní výhodu. Anaxe v topdeck módu umí Will Kenrith pořešit plusovou schopností. Když jsem přes Rowan získal emblém a následně přes něj získal dva emblémy z Willa, můžeme jít na další hru.

V podstatě se druhá hra lišila jen tím, že Honza zkusil Blood Moon, když jsem měl jen dva ostrovy. To sice stačí k existenci, ale nikoliv k pohodlné hře. Naštěstí jsem měl Memory Lapse, a pak ještě jeden counter. A potom equipmentem +2/0, který byl pro mě dost nepříjemný tím, že dokáže okousat Willa, i přes jeho schopnost dělat z potvor 0/3 bez abilit. Honza kousal opravdu dlouho, až díky Fact or Fiction jsem získal rozhodující karetní výhodu.

2:0

4. kolo – Dan Papež (Captain Sisay, Dragonlord Dromoka)

Dan říkal, že je to taky jeho první turnaj, ale bylo vidět, že má mnohem víc zkušeností s duel commanderem než já. První hra byla jen o tom, že jsem neustále zabíjel Sisay a Dan stejně vypotil spoustu many, aby ji zase vyložil. Zastavil se až někde na 12 manách a vzdal, když jsem pomocí Treachery ukradl nějakou větší potvoru. Za celou hru se Sisay aktivovala jen jednou a kdyby Dan vytáhl Dragonlorda Dromoku, tak bych měl asi celkem problémy. Po hře mě Dan šokoval tím, že mi řekl o pravidlu změny generála, pokud splňuje barvy atd.

Během druhé hry jsem přemýšlel o souboji s Animatou, kde by mě možná změna generála trochu pomoct mohla. Dragonlord Dromoka mě dost znejistil, ale naštěstí mě ihned falešně uchlácholilo Treachery na úvodní ruce. Falešnému uchlácholení napomohl i fakt, že Dan dlouho neměl dostatek many na draka. Přetahovali jsme se o mé planeswalkery, a když Dan konečně seslal draka a já jsem ho mohl ukrást s vidinou rychlého konce, Dan mi ukázal Swords to Plowshares a zase jsem se chvilku potil při přetahování o planeswalkery.

Nakonec moji planeswalkeři oba zahynuli a ani Fact or Fiction nepřineslo nic zajímavého. Pomalu jsem se smiřoval s remízou, když jsem si spolu s oznámením nastavených kol líznul Gifty. V tu chvíli už měl Dan rostoucí Ooze a několik malých potvor spolu s andělem, který znemožňuje cílování. Na konci Danova předposledního kola jsem zahrál gifty na Blink of an Eye, Into the Roil, Mystic Confluence a Cryptic Command. Dan špatně pochopil Mystic Confluence a nechal mi ji s Blink na ruce. Já jsem si ještě ve svém kole líznul Harvest Pyre a nechal jsem ho jet poslední kolo. Po útoku jsem povracel anděla a největší potvory a prozdržoval jsem se tak k upocené a nezasloužené výhře.

1:0

5. kolo – Jakub Lelek (Tymna/Thrasios)


Karma na sebe nenechala dlouho čekat a Jakub mě pěkně smáznul během asi 15 minut. V první hře jsem zase přecenil úvodní ruku, sice jsem spláchnul první várku potvor, ale Tymna šla z hrobu ven Unearthem a spolu s Reanimation jsem brzy podlehl Aluren kombu. Ve druhé hře jsem to měl o poznání lepší, ale neznal jsem kombo redirektovacího štítu a iluzionisty. Nomád vypadal pro mě jako začátečníka neškodně, a tak jsem si myslel, že je bezpečné se zatapovat pro Chandru ve 4. kole. A ejhle vyskočil iluzionista a dva countery na ruce mi nebyly nic platné. Kuba pochopil, že jsem úplný začátečník a velkoryse se mnou prošel jeho balík a komba, která bych měl znát. Zkušenost k nezaplacení.

0:2

6. kolo – Jiří Urban (Karlov)

Vzhledem k tomu, že to byl můj první turnaj, chtěl jsem odehrát co nejvíc her a nevzdával jsem ani poslední kolo. Jirka je pohodář a v průběhu hry mě upozorňoval na chyby. Poprvé za turnaj jsem vyhrál hod kostkou a díky tomu Karlov průběžně instantně umíral pod blesky, dokud se moji planeswalkeři nedostali k emblémům, potom Jirka vzdal. Ve druhé hře Karlov nepříjemně rostl a můj pesimismus také. Když už byl velký Karlov ozdoben i shardem s protekcí na červenou, tak jsem v hlavě počítal, kolik tam mám ještě outů. Myslím, že v tu chvíli jsem napočítal čtyři, ale hned ve svém draw jsem si líznul pátý. Jace vrátil Karlova na ruku a nebylo o co hrát.

2:0

Výsledek 3:3 je samozřejmě na prd, protože jsem se chtěl po čtyřech kolech proremizovat do top 8

🙂

Nicméně po tom prvním turnaji si to asi odpustit dokážu

Pokud stejně jako já dlouhé měsíce přemýšlíte o Duel Commanderu nebo už máte dokonce postavený deck, tak rozhodně neváhejte a jděte na turnaj. Praxe je totiž zcela odlišná od domácí teorie stavby balíků. A turnajové hraní nenahradí ani nekonečné sledování streamů ze všemožných turnajů. Co má smysl doma nastudovat jsou ostatní balíky a jakým způsobem zabíjejí, případně jaké karty jsou pro váš balík nebezpečné. Stejně tak je dobré si zažít, co v balíku hrajete, abyste nemuseli jako já tápat, co hledat giftama. A v neposlední řadě není špatné popřemýšlet, kdy mulliganovat a kdy ne. Na nějaké drobnosti, jako líznutí karty v draw stepu, vás určitě někdo upozorní.

Tolarii určitě patří dík, že turnaj proběhl bez stresu a incidentů, stejně tak všem hráčům za pohodovou atmosféru. A mým soupeřům potom za cenné rady do budoucna.

Live long and prosper.

Pavel Šimek