Co se týče kontroly cen karet, které máte, doporučuji deckbox.org, kde si můžete snadno a přehledně zpravovat vlastní kolekci. Všeobecné ověřování cen je nejlepší na stránce mtggoldfish.com nebo pro evropu cardmarket.com.

Black Lotus

Příliš drahé ?

Hodně se poslední dobou řeší to, že karty jsou s cenou již mimo realitu. Ale to úplně tak pravda není. Když si člověk uvědomí, že karty lze dnes brát jako investici (třeba místo obrazu), jelikož k tomu má naše generace blíže… než ke klasickému umění a rozumíme tomu, na rozdíl od toho zda je toto ranný Picaso nebo na sklonku života.

Podíváme-li se na to z pohledu modernu, ze kterého se do edh propracovalo skutečně velké množství karet, tak jsou ceny oproti dřívějším rokům znatelně nižší. Kupříkladu Tarmogoyf se vrátil na svou cenu z roku 2010, možná ještě starší. (a to jsem kupoval 4 po 3 750,- za kus)

Reserved List šok!

Vysoké ceny se týkají převážně starších karet a hlavně Reserved List kousků, u kterých byla asi rok a půl nazpět krize… “ že tomu lidé nevěří ,,(na youtube o tom udelali videa – Alfa investment a Tolarian Academy). Spousta kousků klesla na velice nízké ceny oproti normálu, na druhou stranu co je pro jednoho ztráta je pro druhého příležitost. To vidělo spousta lidi a hlavně ti, kteří alespoň trochu věří, že Reserved List bude dodržen, i když se objevili náznaky a pokusy ho napodobit a někdy velmi přesvědčivě. Například Deep Forest Hermit, který je zcela totožný, ale má přidaný vanish 3 což je naštěstí dost podstatná vlastnost, která s některými lidmi zamává a začnou pochybovat.

No ale jak to klasicky u obchodu bývá je, že když něco zlevní, trh reaguje. Lidé začnou nakupovat a cena opět roste. A protože je mtg hráčů po světě skutečně hodně,pokud také přičteme hráče (spekulanty) a obchody co tyto karty nakupují cíleně, není problém aby nabídka přerostla poptávku. Jakmile zmizí většina snadno dostupných kousků, tak cena skokově vzroste. Poté sice klesá a to ve valné většině případů o 40-60% nárůstu, ale karta již není téměř nikde není k sehnání, a cena se postupně v průběhu času někdy rychleji jindy zase pomalu zvedá.

Přesah hranic

Je možné, že jsem něco opomněl nebo pro někoho nedostatečně vysvětlil, ale tato část obchodu je tak komplexní a obrovská, že se podobá akciovému trhu. Samotná hra totiž přerostla sama sebe. Až je to v nějakém případě i na škodu, třeba dříve se dal mtg alespoň u nás pořídit v trafice nebo hračkářství. Dnes už ne, je to nejen špatnou distribucí (asi), ale také hlavně díky velkému množství specializovaných obchodů. Akorát že ne zrovna všude jsou a tím pádem je hodně lidí ochuzeno dnes o to, že jen tak zajdou do krámu koupit si boostřík. To by bylo k čistě finanční části asi vše.

Málo peněz a hodně muziky Nedávno jsme řešili, že máme příliš power decky i na hraní jen tak u piva a omezeli jsme balíky cenou jako celek a poté i cenou za kus. I s cenou okolo 100$ je možné snadno sestavit combo deck a to i v slušné sestavě. Na jednu stranu překvapující, ale když jsem zavzpomínal tak na jedněch z prvních cedh wars se hned do finále probojoval přesně takový balík.

Dokonce mi překazil Flash Hulk win v druhém kole. A neměl problém porazit decky, které stály 50x tolik. Důležité je si uvědomit, že edh vlastně nikdy není hotové a že je to běh na dlouhou vzdálenost a pokud máte již takovýto deck s hodnotou mezi 100-300$, tak máte krásný start a můžete jen vylepšovat a stále získávat tak nový zážitek ze hry. Ono totiž i 5 nových karet někdy třeba i jen 1 vám výrazně ovlivní jak se deck chová a to jak se hraje.

I když hrajete jen hospodské balíky tak postupem času je neustále zlepšujete a zlepšujete se i vy sami, což vede k potřebě nových a lepších karet a díky tomu se postupně vaše EDH skupina přibližuje k cEDH. U někoho je tento pokrok pomalejší u některých rychlejší. Vzhledem ke staří formátu je již opravdu značná část herních skupin s balíky na úrovni cEDH nebo těsně pod ní ale velmi často si to ani neuvědomují.

Svět alternativ

Podíváme se asi na nejhranější barvu a na jednu z nejdůležitějších karet z ní, a tím je zelená a Sylvan Library. Ta je jak by někdo řekl nenahraditelná a souhlasím. Ale to neznamená, že se v počátcích nedá hrát bez ní. Přeci jen je ale potřeba se připravit na to, že v budoucnu ji budete muset pořídit. Do té doby se ale nabízí dle buildu dost nových karet. V poslední době zelená dostává opravdu silné kousky.

Většina alternativ bude však mít nějaké podmínky. Například líznu pouze když do hry přijde bytost s power 3+. Ano, chápu, není to stejné jako v draw fázi mít možnost líznout 2 další karty navíc, ale je to přeci jen něco. Je zde samozřejmě možnost přidat další barvu a to může být modrá kde se již proliz velmi snadno dá nalézt.

V tuto chvili nám do cesty opět vstupuje něco, co je potřeba pořídit. Tím jsou vícebarevné země. Nikdo vás nenutí hned pořizovat Tropical island ,naštěstí zde již není dnes takový problém za pár korun pořídit nějakou takovou zem, která nebude chodit vždy do hry taplá.

Nevidím problém

Já totiž nevidím (samozřejmě tomu přispívá i to, že hodně karet už mám) jako takový problém, že některé karty jsou teď nedostupné nebo nedosažitelné cenově. Naopak se vám otvírá příležitost si než se tu danou kartu rozhodnete pořídit, vyzkoušet si vlastní nápad nebo alternativu. Pokud vám to ve vaší skupině povolí doporučuji určitě kartu nebo karty před koupí naproxovat a vyzkoušet.

Podíváme-li se na to vzhledem k ceně Wheel of fortune, který vzrostl cenou z 2500Kč na přibližně 12500-14000Kč (zde pokles oproti nárůstu zaznamenal opravdu větších čísel – z 2000$ )je dobré před koupí vyzkoušet si ji. Tato karta je dobrá i pouze jako investice. Pro hraní je to také příležitost kde vyskouset nové nebo staré a opomenuté karty. Většina z nás stejně tyto karty již hraje. Pro schopnost prolizu je nejlepší samozřejmě modrá. Pokud se jedná o kolečko a modrou barvu tak zde máme asi nejlepší možnou kartu, jak cenově tak v dostupnosti a tím je Windfall. Skvěle umí doplnit ruku a udělat bordel oponentovy v taktice.

cEDH levně?!

Pokud mohu něco doporučit na začátek cEDH, tak Ad Nausea decky by teď měli být nejlépe přístupné cenově i karetně. Zde se dostanete snadno na cenu 100-300 dolarů. Je zde samozřejmě do budoucna velká investice v podobě černých tutorů, ale existuje mnoho i zajímavých alternativ za zlomek ceny.

Třeba Dark Petition je velice zajímavý kousek, stačí abyste zahráli jeden jiný instant/sorcery k nabití Spell Mastery a vrátí vám 3 many, takže pokud jste hráli Dark Ritual tak máte podmínku splněnou a tutor vám investované 3 many vrátí což je tedy za mě karta s velikým potenciálem.

Slovo na závěr

Opět bych zde mohl dlouho pokračovat kupříkladu vypisováním seznamu alternativ, ale myslím, že většina lidí, kteří toto čtou alternativy znají. Zda by jste měli o takový seznam nebo přímé pokračovaní tohoto článku zájem stačí dát vědět. Přeji příjemný průzkum světa alternativních karet Magiku a s nim i spojené následné hraní.

Dominátoris.