Partneři, tenhle celý článek bude hlavně o nich, protože téměř celý Duel Commander je o nich od vydání sady Commander Legends.

Ale začnu malým disclaimerem, píšu pouze vlastní pohled na metagame bez ohledu na interní informace z Rules Committee.

Naprosto zřejmě největší dopad má Esior, jehož schopnost doplacení 3 man při cílování jeho nebo jeho partnera se dá přeložit prakticky jako necílovatelnost. Ostatně jeho mana cost umožňuje pomerně snadno zahrát Esiora několikrát znovu, takže ani jeho zabití není dostatečné řešení problému.

Nejúspěšnější kombinace Esiora je s Ardennem, s Jeskou a hraje se i s Ikrou a Dargem. Kdysi byl zabanován Geist, protože za 3 many byl nejlevnějším commanderem se schopností hexproof. Esiorova schopnost je slabší než hexproof, ale vztahuje se i na druhého partnera a je na ještě levnějším těle. Z mého pohledu už pouze odpočítáváme dny do dalšího B&R updatu, kdy bude Esior zabanován.

Druhý nejúspěšnější partner je zřejmě Jeska, která za to vděčí hlavně kombinaci s Esiorem, ale také se hodně hraje s Reyhanem. Umí velmi efektivně čistit stůl od zprvu malých, ale později jakýchkoliv bytostí a pokud se oponent neumí řešit útočící bytosti, tak ho ztrojnásobení škod dostane pod velmi rychlý clock.

To také poukazuje na to proč je nejúspěšnější právě se špatně cilovatelným Esiorem a Reyhanem, kterého není efektivní zabít pokud má oponent bytost, na kterou umí přesunout jeho countery. Dopad Jesky na formát rozhodně není tak rozhodující jako Esiorův, ale určitě je dostatek argumentů proč jí přidat na banlist.

Třetí v pořadí, i když nedaleko za druhou pozicí, je pár Keleth a Rograkh. I když oba umí nabídnout své kvality i jinde – Keleth hlavně s Esiorem a Rograkh napříč spektrem – spolu vyloženě září. Karetní výhoda z manově nejlevnější kombinace partnerů co jsme kdy viděli a schopnost nasadit dvě bytosti velmi brzy na stůl, z nichž jedna má evasion (Rograkhův menace) a druhá umožňuje oběma růst, to je nejspíš to, co Tajicovi chybělo k většímu úspěchu. Ne, že by Tajic byl špatná volba, ale hráči tohoto druhu balíků měli na výběr hrát čistý monored nebo Winotu. Hlavně ta se poslední dobou jevila jako jeden z nejsilnějších aggro balíků, monored trpěl na přítomnost Ura, Omnatha a nyní Esiora (necílovatelný blocker ve druhém není pro monored příjemný).

Nicméně bych neřekl, že je Keletha nebo Rograkha je nyní potřeba banovat, po odchodu Esiora by měli oslabit, protože aktuálně Esior ovlivňuje metu tak, že instantní zabíjení malých bytostí není efektivní. A to je přesně to, co je potřeba na Keletha, aby nepumpoval Rograkha. Nicméně je pořád dost dobře možné, že hlavně Rograkha bude nutné zabanovat v budoucnu, když se najde nějaká zajímavá kombinace s jiným partnerem. Nulový mana cost je vždy zajímavý základ k dělání nefér věcí.

Mini DC* tournament

Z ostatních partnerů jsou zajímaví hlavně Krark a Dargo. Dargo vypadal jako velký strašák, ale aktuálně se v metě příliš neprosazuje. Je otázka jestli je to, protože hráče neláká hrát 40 kusů žrádla pro Darga (z nichž naprostá většina je jinak nepoužitelný junk typu Spellbook), zábavnost toho balíku je dost zpochybnitelná pro obě strany. Nebo snad se na tento typ balíku ostatní dobře připravili, když byl Dargo velký strašák během spoilerů.

Nicméně nadcházející bany můžou Darga dále poškodit, pokud přijde o Esiora nebo Jesku, což jsou dva nejvíce využívaní partneři do kombinace s ním. Krark má také potenciál levného partnera se zajímavou schopností, aktuálně se okrajově prosadil jako Storm se Silasem (který hlavně nabízí nutné barvy pro tento typ balíku). Krark má určitě zajímavý potenciál do budoucna, posiluje hlavně levná kouzla a sám je levný commander.

Partneři ovládli aktuální meta game, přibližně 60% všech balíků na mtgtop8 jsou partneři. Ostatní místa si rozebírají balíky z dřívějších dob jako Winota, Aminatou nebo Kinnan.

Zajímavá je absence klasického UR Ludevic + Kraum, která by se dala vysvětlit opět Esiorem, který efektivně brání útokům malých 1/1 a 2/1 letců, na nichž UR strategie do značné míry stojí. Uvidíme jestli bude Esior zabanován a jestli to bude stačit pro návrat původního URka.

Vojta Haur