Ahoj všem! Můj plánovaný rozbor Core setu 21 a navazující sady Jumpstart tu bude už za pár dní, tak se prozatím chci podělit o zážitky z mého prvního pokoronavirového turnaje. Dne 11.7. se v Pardubické Tolarii sešlo 25 Duel Commander hráčů na pětikolové klání. To zároveň příhodně posloužilo jako trénink na turnaj týden poté, také se konající v Pardubicích, další info o eventu je zde: https://www.facebook.com/events/630663834461421. Účast tedy byla hojnější, než běžně na Tolarijských showdownech bývá.

                Jelikož se jednalo o můj první turnaj po dlouhé době, dlouze jsem se rozmýšlel, s jakým generálem na něj půjdu. Po postavení Aminatou a dvojce Karlov/Lurrus jsem se nakonec rozhodl pro Kinnana. Zaprvé se jednalo o nového generála, kterého jsem v tomto rozboru https://dragon-world.cz/rozbor-sady-ikoria-lair-of-behemoths-part-2-2/ umístil na první místo kvůli jeho rychlosti a kombům, které umožňuje. A zadruhé jsem byl zvědavý, jak se jeho rychlým konzistentním startům bude dařit v poněkud kompetitivnějším prostředí. Také jsem na turnaji očekával hodně Winoty a Hogaaků, kteří jsou rychlí, ale ne dost a navíc nehrají tolik interakce.

                Tak jsem tedy odpoledne před turnajem postavil deck cca shodný s mým decklistem https://tappedout.net/mtg-decks/kinnan-dork-tribal/, který jsem více rozebral v mém decktech článku na https://dragon-world.cz/deck-tech-kinnan-bonder-prodigy/ cca plus mínus pár karet. Jako další velkou bytost jsem se rozhodl přidat Stormtide Leviathan, díky jeho pasivní schopnosti bránit soupeři v útočení.

                1. Match – Ludevic/Ikra

                Hned první match potkávám netradiční dvojci těchto partner generálů pilotované hráčem, který se právě účastní dle jeho slov svého prvního DC turnaje. Hned však zkušeně pokládá Deathrite Shaman into Leovold, Emissary of Trest. Ten mi ale nějak zvlášť nevadí – mám klasický rychlý start (Wild Growth into Kinnan + manovač), vedoucí k sedmi manám ve třetím kole. Za ty pokládám Consecrated Sphinx, která k mému příjemnému překvapení prochází a hned mi v soupeřově kole lízne kartu navíc. Soupeř se jí nedokáže pár kol zbavit, a tak mi přináší pár karet navíc a vyměníme si pár útoků. Jelikož mám na stole Pili-Pala a dojde mi Whir of Invention, pokusím se najít Paradise Mantle, který by mi v kombinaci s ním přidal nekonečno many, equipment ale dostává v reakci Abrade.

                Sfinga umírá na další soupeřův removal, ale z Kinnana ji v zápětí nahradí nový Stormtide Leviathan. Na něj soupeř již odpověď nemá a díky jeho nízkému počtu životů ukončuje hru.

                Ve druhé hře mi soupeř dominanci v prvním oplácí i s úroky. Můj klasický rychlý start je právě včas narušen Dead of Winter za dva, což mi uklízí celý stůl. Když pak soupeř zahraje Oko, Thief of Crowns a Wren and Six, pochopím, že to opravdu nebudu mít jednoduché. Aby toho nebylo málo, o pár kol z mé strany frustrujícího přetahování o board presence se na soupeřově straně objeví Jitte. Pokusím se tedy o poslední zoufalý pokus ukončit náhle hru. Na konci kola hledám Whir of Invention Spellskite, která soupeři má znepříjemnit interakci, zahraju podruhé Kinnana a Basalt Monolith.

                Podaří se mi to kolo vytvořit nekonečno bezbarvé many, ale nemám, jak bych ji moc zužitkoval. Díky zahranému Arcane Signet mám na výběr, buď položit Nezahal, Primal Tide z ruky, který ale nic neřeší, nebo se pokusit „zatočit“ s Kinnanem a pokud trefím třeba Thrasios, Triton Hero, mohl bych hned to kolo vyhrát. Rozhodnu se pro to druhé a z pěti karet na mě přátelsky vykoukne Stormtide Leviathan. Mohlo to tedy dopadnout hůř, ale i tak to moji situaci nijak neřeší. Musím tedy předat kolo a ve svém mi to soupeř vše nejen Okem a Jittou, ale i dvěma removaly z ruky zcela rozloží.

                Třetí hra je pak velmi podobná té první – velice rychlý start z mé strany se protihráč snaží zhatit Toxic Deluge. Já jsem díky Seedborn Muse v jeho kole odtapnutý a díky jeho absenci ABUR duálů musí hledat fečkou odtaplý shockland. Jde tedy po zahrání Deluge za 4 přesně na 11 životů. Já se na ní v reakci zkusím podívat na svých pět z vrchu a do hry k nevíře všech přítomných přichází Void Winnower, který má krom jiného sílu přesně 11. Soupeř na něj odpověď pochopitelně to kolo nemá a tak se mu karta, která se na Duel Commanderu jen tak nevidí, stává osudnou.

2:1

                2. Match – Kess, Dissident Mage

                Po zaznamenání pairingů druhého kola shledávám, že mi plán potkávat méně interaktivní matchupy moc nevychází. Potkávám nejen balík, který je proti mně snad nejsilnější ze všech, ale David je navíc z naší Hradecké skupiny a hrajeme spolu často, dobře mého Kinnana tedy zná a ví přesně, jak se s ním popasovat.

                První hra je pro mě naprosto beznadějná. Prohrávám hod kostkou a ztrácím tedy možnost mít nějakou boardpresence dřív, než bude mít manu na dvou dropové interakce. Všem kartám, co tu hru zahraji, od generála po nejbídnějšího manovače nebo artefakt, je ihned odpovězeno. Navíc mi nějak moc nechodí země, a tak po ztrátě poslední naděje, že by se mi podařilo vyhrát, hru promptně vzdávám.

                Druhá hra pro mě začala mnohem příznivěji. Manový elf v prvním kole dokonce i přežil a ve třetím jsem tedy měl na stole jak Kinnana, tak i Oko, Thief of Crowns.  Kinnana zadupl Bonecrusher Giant, ale díky Cryptolith Rite jsem ho dokázal hned další kolo znovu zahrát. I Oka se David o kolo později zbavil, a to vrácením na ruku a následným zrušením. Ke mně do hry však přichází Nezahal, Primal Tide, který již tradičně dělá hráčům vrásky na čele. David na něj nemá jinou odpověď, než hrát Toxic Deluge za sedm. Uklízí mi tedy všechny bytosti, ale Nezahal se za zahození tří karet schová do exilu a hned se vzápětí vrátí.

                Mám tedy čím soupeři hrozit, ale jinak mi toho moc dělat nezbývá. Jen zahraji Paradise Druid a Kinnana potřetí. Zaútočím tedy Nezahalem, kterého blokuje po Deluzi zahraný Bonecrusher. David ve svém kole pokládá Chandra, Torch of Defiance a Teferi, Master of Time. Chvíli uvažuji, co mi vadí více, a rozhodnu se zaútočit do Teferiho.

                Následně učiním podstatnou chybu tohohle turnaje. David se Teferim, který stejně umírá, rozhodne -3 poslat Nezahala Phasingem pryč. Já mám na ruce jen čtyři karty a z nějakého důvodu se rozhodnu za zahození tří Nezahala exilnout. Ten se na konci mého vrátí a Davidovi jen stačí, aby zahrál Kess a Deluzi podruhé, přičemž já už nemám karty abych Nezahala zachránil. Díky tomu přicházím o jediný trumf a o dvě kola později prohrávám na emblém Chandry.

0:2

                3. Match – Karlov, of the Ghost Council

                Karlov pro tenhle balík bývá celkem dobrý matchup. Nehraje totiž tak moc zabíjení a většinou nestíhá rychlý nástup velkých bytostí, které ho často definitivně zastaví. První hra byla přesně v tomhle stylu. On lifelink kočka s embalmem, into Karlov ve druhém, já manovač into Kinnan + další manovač. Třetí kolo jsem položil Consecrated Sphinx a když jsem čtvrté z Kinnana vytočil Woodfall Primus, soupeř hru celkem pochopitelně vzdal.

                Druhou pak soupeř nechal ruku jen s jednou plání a i když zahraje Giver of Runes a Vault Skirge, já díky klasickému startu pokládám Sylvan Primordiala a ten mi vzhledem k situaci na stole k výhře stačí.

2:0

                4. Match – Leovold, Emissary of Trest

                Ke svému malému nadšení shledávám, že mě čeká další velice interaktivní matchup. První hru mi ale moc do gameplanu nesahá, dokážu rychle zahrát Kinnana a dost manových zdrojů, abych mohl točit každé kolo. Dvakrát po sobě nic moc netrefím, ale poté se do hry podívá Woodfall Primus A Void Winnover. Mám kvůli nepovedeným točením málo životů a to mi brání moje velké bytosti jen tak poslat do útoku, musím přemýšlet, abych neumřel na protiútok. Soupeř je ale v topdeck módu, točí jen Tasigura, zatímco já do hry dostávám další velkou bytost. On chápe, že čas pracuje v můj prospěch a po posledním zoufalém útoku a mém správném zablokování hru vzdává.

                Druhá hra je v ohledu počtu removalů naprostým opakem. Než jsem byl udolán Verdurous Gearhulkem, napočítal jsem, že tu hru mi byl Kinnan zabit šestkrát. V téhle hře prostě soupeř našel odpověď na vše, co jsem se snažil zahrát.

                Rozhodující hra se zase opět projevila rychlým startem na mé straně, tentokrát nepřerušeným a rychle zahraným Prophet of Kruphix. Pilot Leovolda pokládá Vendilion Clique na konci mého kola a ve svém jej oblékl Jittou, což pro můj balík bývá obrovský problém. Díky Prophetovi buduju svou armádu dvojnásobným tempem a když používá žetony Jitty na zabití Kinnana, hned ho tam zvládám poslat zpátky. Nemám však na jeho útočícího flyinga odpověď a povážlivě se mi začínají tenčit životy.

                Pak ale soupeř udělá chybu. Já si hraji svoje bytosti a tvářím se u toho důležitě, tak svoje žetony s Jitty znovu použije na zabití Kinnana, místo toho, aby si je nechal a v jeho kole se mě pokusil zvětšením Faerie zabít. Díky tomu mi dává kolo navíc a i bez Kinnana dokážu vyprodukovat deset man na Finale of Devastation, které najde Craterhoof Behemoth, který s ostatními bytostmi, co mám, bohatě na výhru stačí.

2:1

                5. Match – Tymna/Thrasios

                A ani z posledního matchupu dne moc velkou radost nemám. Soupeř totiž hraje velmi konsistentní a rychlý kombodeck, kterému nevadí téměř nic, co hraji, dokud ho nezabíjím. Nechávám „good, not great“ úvodní ruku obsahující manu produkující bytost za dvě, takže začínám pokládat velké bytosti od čtvrtého kola. To mi ale není nic platné, Tochi na konci mého třetího kola dvakrát tutoří a najde Aluren a Recruiter of the Guard. Tyhle dvě karty spolu bohatě stačí, aby to samé kolo vyhrál. Jelikož nemám jak bych v tom mohl zabránit, po zahrání Alurenu vzdávám.

                Druhá hra má bohužel pro mě naprosto stejný průběh. Ve druhém položím Utopia Tree a ve třetím Kinnana, ale to proti soupeřově kombu ve třetím nestačí.

0:2

                Nakonec můj první turnaj dopadl 3:2 a solidní sedmé místo. Na to, že jsem se účastnil s balíkem naprosto vlastní výroby a potkával samé špatné matchupy, jsem celkově s výsledkem spokojen. Jako cenu jsem si odnesl foilový Castle Lochtwain a pár dalších zajímavých karet z Core setu 21.

                Kinnan fungoval víceméně přesně dle mého očekávání. Kontrolní balíky mi znepříjemňovaly život a rychlejší komba, kdy byly všechny potřebné díly na úvodní ruce, to měly jednoduché. Můj balík byl ale velice konsistentní, velice často jsem měl sedm+ man od třetího čtvrtého kola a ze všech „točení“ generála jsem pouze za všechny hry třikrát netrefil žádnou bytost. Méně interaktivní balíky tyhle moje rychlé starty většinou nestíhají, škoda, že jsem z takových potkal jen jednoho Karlova.

                První místo obsadil další člen naší Hradecké výpravy, Honza Kousal, se svým nepříjemným staxy buildem Akiri/Ludevic, kdy ve finále porazil 2:0 taktéž neporaženého Davida Trana s jeho Kess. Turnaj byl obecně příjemná a přátelská záležitost a chci tedy tímto poděkovat organizátorovi Kubovi Havelkovi za dobrou práci. A tímto se prozatím do dalšího článku loučím.

  • Honza „Miraculeux“ Jílek