Zdravím všechny čtenáře Dragon World! V naší zemi nastal lockdown a tak mám konečně čas podělit se s mou cestou podzimním turnajem, který se konal 3.10. u Pardubického Kapitána. A že je tentokrát opravdu o čem psát. Turnaje se zúčastnilo navzdory narůstajícím obavám z pandemie krásných 28 hráčů, včetně výpravy z Prahy. Počasí turnaji přálo a již tradiční prostory restaurace U Kapitána se vyznačují dostatkem místa a dostupností občerstvení.

Rozložení balíků mezi účastníky potvrdilo můj argument, že Duel Commander patří mezi nejrozmanitější competitive formáty. Toto bylo rozložení sobotní metagame:

5× Omnath, Locus of Creation
3× Leovold, Emissary of Trest
2× Uro, Titan of Nature’s Wrath
2× Tajic, Legion’s Edge
2× Winota, Joiner of Forces
2× Ludevic + Kraum
2× Aminatou, the Fateshifter
Isamaru, Hound of Konda
Thrasios + Ikra Shidiqi
Heliod, Sun-Crowned
Prossh, Skyraider of Kher
Kess, Dissident Mage
Kari Zev, Skyship Raider
Kinnan, Bonder Prodigy
Tymna + Thrasios
Tymna + Sidar Kondo
Tymna + Kraum

Jak je vidět, při našem slušném počtu se dalo potkat spoustu různých generálů a strategií. Nejvíce se hrál Omnath, jako nový atraktivní generál, který vypadá silně a hodně lidí ho chtělo vyzkoušet. Překvapilo mně také, že jsem s Tymnou a Thrasiosem byl na celém turnaji jediný, a též i záhadná absence Hogaaka. Dle mého názoru je nyní krásně vyvážený i poměr různých strategií. Zastoupené jsme tu měli aggra: Tajic, Winota, dvě WW, Abzan a stále i jedna Kari. Větší část mety tvořily kontroly: Uro, Aminatou, Tymna/Kraum, Leovold a dal by se mezi ně zařadit i nový Omnath. Kombo balík mimo mého byl pak na turnaji zastoupen Kinnanem, zatímco Ludevic/Kraum tempo se tu tentokrát ukázalo jen dvakrát. A nesmím zapomenout na spicy reanimátor Ikra/Thrasios od Honzy Kousala.

Decktech:

Tentokrát jsem se rozhodl pilotovat klasicky Tymna/Thrasios Aluren kombo. I když se občas ukážu i s něčím odlišným a na běžné hraní stavím pokaždé něco jiného. Tohle je to, co mně v tuhle chvíli na turnajích baví hrát nejvíc. Už od mých magickových počátků miluju kombobalíky. Taky mám rád delší hry, kdy je s postupem času větší a větší šance na výhru. To tento balík dozajista splňuje, navíc dokonce umí zabít velice rychle, v podstatě už ve druhém kole.

Myšlenka balíku v souhrnu vypadá jednoduše: co nejdříve vyhrát hru složením následujících kousků komba: Nomads-en-Kor a Cephalid Illusionist, odemletím knihovny včetně Narcomoeby a zahráním Dread Return flashbackem se hřbitovem plným bytostí na Lotleth Gianta. Nebo zahrát Aluren a pomocí Recruiter of the Guard, Barrin, Tolarian Archmage a Cavern Harpy najít a zahrát nekonečnokrát všechny bytosti do tří man v balíku. Knight of Autumn přidá nekonečno životů, ale vyhrát se v tu chvíli dá různě. V této mojí verzi je třeba možnost vyhrát kombem výše. Nebo se dá pomocí Eternal Witness, Spellseeker a Cloud of Faeries přidat nekonečno many a nekonečnokrát zahrát Collective Brutality. Jen si vybrat to nejshůdnější a nejužitečnější. Karetní výhodu a brzkou prezenci na stole zajišťují oba generálové, otravují kontroly, brání proti aggrům a pomáhají najít kousky komb. Balík toho prostě umí spoustu a i to mně na něm tak baví.

Ani nehraju pokaždé úplně stejný list. Na svém buildu neustále pracuji, experimentuji a vymýšlím, jak s ním vyhrát efektivněji. I když jádro balíku zůstává samozřejmě stejné, stejně se najde pár karet, které chci vyměnit. Tentokrát jsem přidal zpátky Druid+ Vizier kombo na nekonečnou manu a díky inspiraci od Dominika Malého kartu Postmortem Lunge. Ta slouží jako reanimace, která dá Druidovi haste a umožní se tak odkombit v jediném kole. Sám od sebe jsem se taky rozhodl přidat Recurring Nightmare, která slouží nejen jako opakovaná reanimace na moje kombo bytosti. Při odemletí většiny balíku se mi stávalo, že soupeři rušili Dread Return a já pak neměl čím vracet Lotleth Gianta. Takhle ale pak stačí zahrát flashback Sevienne Reclamation na Nightmaru a libovolnou bytost (nejlépe EW nebo Scullera pro kontrolu). Tak mám možnost i s ochranou dostat Gianta hned další kolo znovu do hry.

Zato jsem dal dočasně sbohem Ukkimně, a nahradil ji dvěma i mimo kombo užitečnými kartami: Cloud of Faeries a Collective Brutality. Ta první mně na turnaji dala párkrát možnost zahrát dvě věci ve druhém kole. Krásně jsem si tak připravil líznout si ve třetím kartu navíc přes Tymnu a nekonečno many u Aluren komba má mnohé využití. Brutalita je pak super multifunkční nástroj: zbaví soupeře interakce, zabije malou nepřijemnou bytost a slouží i jako winkondice opakovaným ubíráním soupeřových životů. Moji aktuální verzi balíku je možné vidět zde: https://tappedout.net/mtg-decks/tymnathrasios-total-absolute-final-version/.

Matche:

1.Match René Dus- Winota, Joiner of Forces

Jakmile jsem usedl proti soupeři a viděl jeho generála, došlo mi, že jsem proti Winotě na turnaji ještě nehrál. Jelikož jsem ji sám už měl několikrát postavenou, potkal proti sobě při testovacích hrách, vím přesně co mně čeká. Dokonce o ní i napsal článek https://dragon-world.cz/decktech-winota-joiner-of-forces/.

Tenhle matchup je prostě závod. Kolo, kdy přichází Winota do hry mnohdy pro soupeře znamená konec a je tedy potřeba mít buď vhodnou odpověď, nebo být prostě rychlejší. Jinak je to podobný balík jako monowhite aggro- malé nepřijemné bytosti a rychlý tlak, ale absence karetní výhody. Problém je navíc v tomhle matchupu Blood Moon, který mnohdy dokáže také zničehonic ukončit hru.

Začínám s rukou bez urychlení, ale s Gifty na ruce a navíc mám i Thoughtseize. Discard i hraji rovnou v prvním kole, nemá smysl čekat na pokrytí interakce, radši rovnou vezmu něco nepříjemného. To, co vidím, mně moc nepotěší. Z ruky soupeře se mi směje malá Thalia, Tajic, Gerrard a hlavně Jitte. Krásná křivka, Jitte, kterou musím vzít, a Thalia která mně může značně zdržet v Giftech. Naštěstí ale nemá žádné nonhumany, kteří by mohli být problém s Winotou.

Hraju Thrasiose a pár bytostí, abych zdržel soupeřovu agresi, ale s Thalií bych Gifty zahrál až kolo po smrti. Naštěstí pro mně René trochu nešťastně zaútočí- rozhodne se poslat vše včetně Thalie, kterou navíc neposílí Tajicem, takže ji v boji zabiju Thrasiosem. Navíc si líznu Aluren, takže mi stačí Gifty najít Recruitera, Cephalida, Nomády a Reanimaci. K mému štěstí pak ještě v mém kole líznu Grand Abolishera, který mně celé kombo pohlídá.

1:0

Druhá hra se vyvíjí špatně už od začátku. Soupeř má velmi rychlé tempo a tlačí už od začátku. Já jsem měl mulligan a jsem nucený nechat šest bez komb nebo tutorů, ale se Swords to Plowshares. Ten si schovávám na Winotu, jsem ale nucen ho použít na Mindcensora, který vletí do mého fečování a s tutorem na ruce. Dojde mi jedna část komba, ale soupeři dorazí čtvrtý land na Winotu a vytočením Benealish Marshala mně přesně tím útokem zabíjí.

1:1

I třetí hru agresivně mulliganuji, což mně přivádí k ucházejícím šesti kartám s discardem a reanimací, ale ničím víc. Druhé kolo položím Cloud of Faeries a Thrasiose a musím to nějak dát dohromady, než mně Winota přejede. Líznu si Eldritch Evolution a víly přeměním na Recruitera, který najde Cephalida. Soupeř mezitím tlačí na pilu a mně nezbývá moc času. Recruitera zabíjím Skullclampou, reanimuji ho a hledám Nomády. Kolo před odkombením však hraje jako na potvoru Remorseful Clerica, který umí exilovat hrob. Musím zariskovat a položit obě kombo bytosti na stůl, v případě, že by se stal nějaký smrtící útok, ale nic neodemílám. Naštěstí se příští soupeřovo kolo nic neděje, já najdu Barrina který Clerica vrátí a pak už mi nic nebrání v ukončení hry.

2:1, 1:0

2.Match Jakub Hromek- Leovold

Kuba má už s magicky zkušenosti z Modernu, ale s Duel Commanderem ještě moc zkušeností nemá. Hrát proti někomu, kdo neví jak moje komba fungují, je nespornou výhodou. Jdu mull na riskatních šest s elfem, jednou zemí a Chord of Calling. Vím, že soupeř nezabíjí rychle a nemá moc odpovědí na elfa na play v prvním, tak si to zkusím dovolit. Vyjde mi to. Země přichází, líznu si i druhého elfa a zahraju Thrasiose. Naproti stolu přijde do hry Leo, ten mně ale nevadí. Líznu si poté Nomáda, takže ve čtvrtém jsem odtapnutý a číhám, zda dostanu vhodnou příležitost. Soupeř se zatapne do Courser of Kruphix, takže já v endstepu najdu Cephalida a v mém ukazuju soupeři, že prohrál.

1:0

Moje druhá úvodní ruka po mulliganu vypadá naprosto opačně, než ta první. Birds of Paradise a pět zemí. O ptáčka navíc záhy přicházím discardem. Přijde mi Survival, ale nemohu ho použít, nemám do něj co zahodit. Než však zvládne najít Abrupt Decay, přijde mi bytost, se kterou najdu Recruitera. Ten mi hledá Fiend Artisana. Takže i když nic moc jiného nemám, stejně si těmito bytostmi mohu pomalu, ale jistě skládat svoje komba. Kubovi mezitím dojdou interakce a i když mně vydatně jezdí Leošem, už mi do hry moc nesahá. Najdu Devoted Druida, než si uvědomím že si s ním na stole balík přes nekonečnou manu nelíznu. Vzpamatuji se a rozhodnu nakonec pro Cephalid+Nomád kombo, které nakonec pro výhru stačí.

2:0

3. Match Daniel Tocháček- Leovold

A máme tu dalšího Leoše, tentokrát s o něco zkušenějším pilotem. Postupně ale přicházím na to, že to není pro můj balík vůbec špatný matchup. Leovold samotný neruší žádné z našich komb- nekonečný draw přes Thrasiose i tak končí ve vyndání všech zemí z balíku do hry a připravení na vršek, co potřebuji. A s Grand Abolisherem si může pomocí jeho druhé schopnosti líznout karet kolik chce, když je nemůže zahrát a nedostane se na kolo. Nejdůležitější ale je, že sám generál neprodukuje moc karetní výhody sám o sobě, takže mu odpovědi docházejí rychleji než jiným kontrolním generálům.

První hru se toho moc nestane. Pamatuji si jen, že nechávám celkem rychlou ruku a rychle zvládnu složit Druid+ Vizier kombo. Tochimu dojdou odpovědi a tak celkem snadno vyhrávám.

1:0

Druhou hru mi konečně přijde pořádná ruka: Thoughtseize, Oko, Drannith Magistrate. Krásná křivka, jen bez náznaku výhry kombem. Discard vezme Miskalkulaci jako jediný counterspell, nechám Azcantu a Strix. Ona plechová sova se rovnou vymění z oživeným jídlem z Oka. Líznu Sylvan Library, ale Magistrát umírá na líznutý removal a Leoš přichází do hry, takže mi moc k ničemu není. Chvíli se přetahujeme o pozici na stole, na jeho straně se ukáže i Escapnutý Uro. Zlom nastane, když mi přijde Sculler, který buď může schovat Damnaci, nebo Eliminate. Vezmu wrata a jelikož toho mám na stole hodně, přinutím mu použít removal a vzápětí uklidit stůl. To mi však odemkne Sylvanku, která mi pomůže najít karty, kterými nakonec skládám Cephalid kombo.

3:0

4. Match Robert Klouček- Isamaru

Potkávám dalšího Tolarijského veterána, tentokrát pilotující jeden ze dvou přítomných bílých agger. Tenhle matchup je jeden z těch, který můžu prohrát, než se naděju. Proto se trochu zajímám o možnosti remízy. Shodneme se však, že bychom se s dvěma remízami nemuseli do topky dostat, a tak hrajeme naostro.

První hru moje úvodní ruka skýtá Gifts Ungiven, díky kterým bez interakce vyhrávám v pátém kole. To však jen tak tak nestihnu provést. Robert začíná, položí psa v prvním s dalšími bytostmi po křivce a ve čtvrtém čtyřmanového Gideona. V pátém, když už čekám na endstep Gifty, mně však soupeř překvapí Armageddonem. Gifty si tedy zahrát můžu, ale bez zemí toho v mém kole i s najitým kombem moc neudělám.

0:1

Po takovéto prohře, aby toho nebylo málo, jdu mull do pěti. Není to však ledajakých pět, ale tři země, Cephalid a Survival. Druhé kolo jde do hry Thrasios a třetí zahraju fitko. Díky tomu, že jsem si líznul bytost, na konci soupeřova třetího kola najdu druhou část komba a v mém čtvrtém vyhrávám.

1:1

A čekala nás poslední a velice napínavá hra. První kolo hraji Inkvizici a vidím skutečně odpornou ruku- Enlightened Tutor, Banisher Priest, Armageddon a Parallax Wave. Tedy spousta nástrojů, jak mně totálně zamknout. Bojím se Jitty, nebo Winter orbu, takže zahodím tutor. Druhé kolo se opět projeví užitečnost Cloud of Faeries, a s nimi zahraji i Viziera. Mám na ruce Knight of Autumn, který se dokáže postarat o Wave, a to mi zajistí dostatečnou převahu na stole, abych jej odradil od hraní Betonu. Vylákám tedy Wavu Tymnou, se kterou mi Cloud rovnou lízne kartu navíc.

Robert je nucen Wavu zahrát, vezme Tymnu, a já ji dle plánu ničím. Přijde mi i Devoted Druid, ale Viziera zatím stihne schovat Priest. Navíc mu přijde z vršku Winter Orb, kterým zamyká stůl. Vyměníme si útoky a já začínám být životy povážlivě nízko. Zvládnu však zahrát Druida, který mně výrazně pomůže s manou. Mám před sebou ale zajímave dilema. Můžu najít Barrina, který by vrátil Priesta a umožnil mně tak udělat přes Viziera a Druida nekonečno many. Nemůžu už ale zahrát Thrasiose, abych to kolo vyhrál. Robert má jednu odtaplou pláň, takže kdyby mu přišla země, další kolo Priesta zahraje znova a opět mi kombo přeruší. Rozhodnu se to risknout, vrátím Priesta, jemu země nepřijde a další kolo po zahrání Thrasiose rozjíždím kombo.

4:0

Dostávám se tedy do posledního kola základní části neporažen. Jsem napárován k Davidovi Dobišovi s jeho Omnathem, ale po krátké domluvě se konečně dočkávám zaslouženého odpočinku. Sleduji duel Honzy Kousala s jeho synátorem a fyzicky i psychicky se připravuji na finále.

4:0:1

TOP 8:

6. Match Vojta Beneš- Uro

Z topkových her nemám bohužel poznámky, na které prostě nebyl čas. Tak se omlouvám za poněkud kusý popis následujících her, který je striktně po paměti. Po jisté pauze potkávám opět Bennyho, výherce posledního Pražského turnaje. Popis jeho cesty si můžete přečíst zde: https://dragon-world.cz/vojtech-benes-na-vylete-v-praze-na-duel-commanderu/.

Jelikož jsem ze základní části první, začínám. Dostanu do hry Devoted Druida, než mi ho stihne zrušit a hned ve třetím hraju Thrasiose a Tutor na Viziera. Následující tři kola se odehrávají následovně- pokusím se zahrát Viziera a on ho vrátí Remandem, zruší a pak zruší reanimaci. Na můj čtvrtý pokus vrátit ho do hry ale odpověď nemá, a tak se mi tímto způsobem podaří protlačit win.

1:0

Druhá hra se pro mně vyvíjí naprosto hrozivě. Discard zahraný v prvním kole odhalí mimo Giftů, které zahodím, ruku plnou counterspellů, Cryptic Commandu, vracení a podobně. Podaří se mi jen zahrát Sylvan Library, ta mi je ale vzápětí vrácena, zrušena a Benny položí svou. Veškeré pokusy o kombení mi jsou zrušeny. Navíc se do hry celkem rychle propracuje Uro a spolu s novou zemí Crawling Barrens mně rychle tlačí do defensivy. Nastane situace, kdy mně Benny může zabít zatapnutím mých bytostí v combatu Commandem, aby nemohli blokovat, ale v tu chvíli po celém dni si tu možnost neuvědomí. Díky tomu se mi o kolo později podaří díky nějakému topdecku jej odkombit.

5:0:1

7. Match Jiří Obraz- Leovold

Finální boss toho turnaje, třetí ze tří Leovoldů co jsem ten den potkal a rozhodně nejtěžší zápas dne. Moc mi to už nemyslí a jedu převážně na autopilota díky zkušenostem s balíkem. Pamatuji si, že jsem první hru dostal strašně, ale druhou a třetí se mi podařilo nějak na posledních pár životech vyhrát. V hlavě mi zůstala šikovná play, kdy jsem s Postmortem Lunge vrátil Fiend Artisana, našel si bytost a ještě si jej stihl vrátit na ruku Cavern Harpyjí, abych si ho nemusel exilnout. I přes moje četné drobné chyby mám štěstí a ve třetí hře vyhrávám v posledním možném kole.

6:0:1

Jako dva finalisté se znovu setkáváme s Davidem Dobišem. Pro nedostatek času a sil na obou stranách se mi rozhodne vzdát. Vtipné, že jsme spolu měli dvakrát ten den hrát a v obou případech to nakonec nedopadlo. Tak jsem se stal výhercem toho turnaje, ač mi v několika případech pomohlo štěstí. Jako cenu jsem obdržel podložku a DM Force of Will.

S mou hrou na turnaji jsem celkem spokojen. Udělal jsem pár drobnějších chyb, jako vyložení a hledání ne vždy té ideální země, jednou jsem obětoval Canopy Land do Leoše. Taky jsem ve finále zapomněl na trample Elder Gargarotha a málem omylem obětoval špatnou bytost, ale naštěstí nic, co by mi prohrálo hru.

Současný build mi vyhovuje taktéž. Ukkima byla v balíku asi opravdu navíc, Finále+ třeba ta Brutalita jako wincon opravdu stačí. V poslední verzi bych však určitě zařadil Ranger- Captain of Eos, který je tutor na Nomáda nebo Deathrite Shamana/jakéhokoliv manovače, zároveň dokáže perfektně ohlídat kombo. Taky chci hrát Lotus Cobru, která dokáže s Alurenem, Rallierem a jakoukoliv fečkou udělat nekonečno many.

V poslední řadě chci poděkovat Kubovi Havelkovi za organizaci a všem zúčastněným za super zážitek. Na shledanou u dalšího článku.

– Honza „Miraculeux“ Jílek