Zdravím všechny čtenáře Dragon World! Nová sada je tady a s ní i můj navazující rozbor karet pro náš oblíbený formát. Po pěti letech se tak vracíme na Zendikar – tentokráte už očištěný o apokalyptickou Eldrazi invazi. Zendikar Rising sice nepřináší tak silné karty jako třeba Drannith Magistrate, Uro nebo Eliminate, ale i tak řada novinek za zmínku rozhodně stojí. Můj rozbor předchozí sady můžete nalézt zde: https://dragon-world.cz/rozbor-core-setu-21/

Mechaniky

Sada přináší starou mechaniku Kicker, kdy karta za additional cost při sesílání umí udělat něco navíc. Z prvního Zendikar bloku nesmí chybět samozřejmě i starý dobrý landfall. Ten spustí efekt kdykoliv tomu hráči přijde do hry země.

Téma na země zaměřené sady podtrhuje inkluze dalšího experimentu s double-faced kartami. Ty se buďto dají zahrát z jedné strany, anebo z druhé jako země. Ty jsou tři druhy. Nejvíce je jednobarevných nonland karet z přední strany, které se dají zahrát jako země, dávající stejnou barvu jako přední strana. Ty navíc chodí do hry taplé. Potom je v sadě cyklus pěti mythic sorcery karet, od každé barvy jedna. Dají se buďto zahrát jako přední sorcery strana, nebo vyložit jako zem dávajících jednu konkrétní manu. Chodí do hry taplé, pokud hráč nezaplatí tři životy. Třetí typ je šest nových zemí, přichází do hry odtaplé a přední strana dává jednu barvu, zadní druhou.

Druhou novou mechanikou sady je party. Party je skupina až čtyř bytostí s jistými subtypy, každý počítající se jen jednou. Cleric, Rogue, Warrior a Wizard. Mít jednoho wizarda znamená mít jednoho „party membera“, jednoho wizarda a jednoho warriora jako dva membery. Tedy až do čtyř bytostí, od každého typu jeden. Karet s party mechanikou jsou tři druhy. Buďto zlevněné za každého party membera, efekt umocněný jejich počtem, nebo ability spouštějící se při všech čtyřech, tzv. full party.

Generálové

Nyní ale už k jednotlivým kartám. Sada jako všechny jiné obsahuje řadu legendárních bytostí. Ač tu není moc žádný generál, který by se stal instantně nedílnou součástí top8 turnajových výsledků. Přeci jen pár z nich za zmínku dozajista stojí.

Omnath, Locus of Creation – Po jedno, dvou a tříbarevném tu máme Omnatha čtyřbarevného. A také toho se zatím největším kompetitivním potenciálem. Někteří dokonce tvrdí, že bude brzo zabanován, ale i tak bych se ale s posouzením jeho síly neunáhloval. Co vlastně tedy umí? Je to čtyřmanová 4/4, která na příchodu do hry lízne kartu a má landfall. To, co se však při příchodu země do hry stane záleží na tom, kolikrát se za kolo spustila. První trigger přidá čtyři životy, druhý RGWU manu a třetí čtyři zranění do soupeřů a jejich planeswalkerů.

Omnath tak na první pohled vypadá dosti hratelně. Má za svou cenu dobré staty, přinese hned kartu navíc i když dostane removalem. Taky dává přístup ke čtyřem barvám a tedy spoustě těch nejsilnějších vícebarevných karet. Pro synergii s jeho druhou schopností taky není potřeba jít nijak daleko. Stačí s ním ve hře zahrát fetchland a obětovat ho pro odtaplou zemi. Rázem je tak možné v pátém kole (i dřív) zahrát spelly dohromady za devět man. Vyndáním ve svém a aktivací v soupeřově si pak hráč přidá osm životů, což může být pro aggra zdrcující.

Omnatha jsem si i sám postavil a potestoval pár her. Nejlépe se hrál v kontrolně zaměřeném goodstuff balíku s řadou těch nejlepších planeswalkerů a trochou landfall synergie. Jeho největší slabinou mi přišla absence karetní výhody, kterou tolik ostatních generálů poskytují. Proti velkému množství interakce obecně brzo nebylo z té veškeré extra many moc co hrát. Osobně bych s tímhle generálem do budoucna určitě počítal a jsem zvědavý, jak bude vypadat jeho vykrystalizovaná verze.

Akiri, Fearless Voyager – Oblíbená boros partner legenda je zpět a tentokrát osamocená, s větším zaměřením na equipmenty. Tahle 3/3 za tři many říká, že když útočí alespoň jedna equipnutá bytost pod kontrolou vlastníka, tak si ten hráč lízne kartu. Druhá aktivační abilita za jednu bílou sundá equipment z bytosti hráče, tapne ji a dá ji do konce kola indestructible. Máme tedy po Winotě dalšího boros generála, který jistým způsobem přináší karetní výhodu. Upřímně se mi kombinace extra karet na útoku a ochrana před nejčastějšími formami removalů moc líbí.

Balík s ní v čele asi nebude čistokrevné aggro, na to je již zmíněná Winota nebo Tajic daleko lepší volba. Zato ale takové víc midrange tempo, se spoustou karet znepříjemňujících hru soupeři, především tedy bytostí, nevypadá na papíře špatně. K tomu samozřejmě výběr těch nejsilnějších equipmentů a removalů a balík je téměř na světě.

Tazri, Beacon of Unity – Také Tazri je zpátky, tentokrát s více staty a zaměřením na party mechaniku. Je levnější na seslání za počet největší party, takže až na jednu bílou manu. Svou druhou schopností se při zaplacení UGBR many koukne na prvních šest karet v knihovně a vezme do ruky až dva party membery nebo ally.

Dává tedy šanci vzniknout opravdovému party balíku, kde spojí síly ti nejlepší Warrioři, Wizardi, Clerici a Roguové. 4/6 tělo je taky z těch větších a potenciál ji zahrát průměrně za tři many je velmi slibný. Všehovšudy myšlenka party midrange balíku se zdá celkem reálná.

Ostatní Karty

Modrá:

Jace, Mirror Mage – Třímanoví planeswalkeři mají na formátu silné zastoupení. Nejnovější Jace není naštěstí nové Oko, Liliana nebo Teferi, nijak neovlivňuje situaci na stole ani se nijak neumí bránit. Dokáže ale poskytovat konstantní karetní výhodu a má na svůj manacost celkem dost loyality. Hlavně má i unikátní, dosud u planeswalkera nevídanou možnost. Za zaplacení dvou man na kicker se dokáže při příchodu hry naklonovat a vytvořit si tak nonlegendary kopii. V jistých kontrolních balících by se určitě hrát mohl jako konstantní zdroj karetní výhody.

Sea Gate Stormcaller – Modrá s novou sadou dostala i velice kvalitního wizarda. 2/1 za dvě many při příchodu do hry kopíruje další zahraný instant nebo sorcery hráče do manacostu 2. Zkopíruje ho dvakrát, pokud byl připlacen kicker pěti man. To se moc často na tomto formátu dít nebude, ale i tak se jedná o zajímavý přírůstek. Existuje totiž obrovské množství hraných levných removalů, discardů, tutorů nebo draw spellů, které dokáže zdvojit. Tím lépe, pokud generál dokáže využít i to 2/1 wizard tělo, jako třeba Aminatou, Tymna, Ludevic nebo Inalla. Velký plus je i fakt, že tento způsob kopírování dopředu obchází rušení, kdy soupeř neví, jaký spell se bude poté v tom kole kopírovat.

Thieving Skydiver – A máme tu další modrou 2/1 za dvě many se schopností kicker. Tenhle merfolk má navíc i flying a za doplacení X man dokáže permanentně na příchodu do hry ukrást artefact s manacostem X a míň. Navíc, pokud je to equipment, tak si daný artefakt ihned nasadí. To je podle mě velmi silný a zajímavý efekt. Ukradení Jitte, Coptery nebo Skullclamp může samo o sobě výrazně zvrátit hru ve prospěch hráče. Ačkoliv ne každý balík v současné metagame hraje artefakty a pokud ano, tak nijak velké množství, ale i tak se jedná o levné flying tělo, které má i jiná využití.

Confounding Conundrum – U této karty si osobně nejsem moc jist, jestli se bude někde hrát. Dvoumanový enchantment při příchodu do hry lízne kartu a způsobí, že každý další land krom prvního, co soupeři přijde do hry, jej přinutí si vrátit zemi na ruku. Na první dojem mi to přišlo opravdu užitečné – zdržovat soupeřovy fetchlandy a brzdit nezřízené rampení Ura. Poté jsem se do jisté míry nechal ovlivnit ostatními názory, že se nejedná o nikterak užitečný play do druhého kola a je řada balíků, kterým tato karta vůbec nevadí. A nedávno mi byla znovu připomenuta.

Pokud by na příchod do hry nepřinesla kartu navíc, asi bych se o ní vůbec nezmiňoval. Ale fakt, že se v podstatě z pohledu karetní výhody nahradí, ji dělá hratelnou. Mohla by se objevit v balících jako je Aminatou, která ji dovede využít pro ještě více karetní výhody, zvlášť, pokud se bude Uro hrát v tak hojném množství.

Bílá:

Archon of Emeria – Nový Zendikar přinesl bílé i nového hatebeara, tj. levnou bytost znepříjemňující život soupeři. Nejedná se technicky o 2/2 za dvě many, ale jinak ty parametry dle terminologie splňuje. Létající 2/3 za tři many znemožňuje hrát všem hráčům více jak jeden spell za kolo a nonland bytosti chodí soupeři do hry taplé. Je těžké najít balík, kterému by nevadila ani jedna z jeho schopností. Cena tří man je poněkud víc, protože bytosti podobného typu chce člověk mít vyložené pokud možno co nejdříve, ale i tak by se Archon opravdu hrát mohl. Zahrnout by ho mohl Abzan, monoWhite, Boros aggro či Saskia – tedy ty decky, co často nepotřebují hrát víc karet za kolo.

Archpriest of Iona – V sadě vyšly i dvě další posily pro bílé agresivní strategie. Archpriest je nejhůře 1/2, nejlépe 4/2 za jednu manu, podle počtu party hráče. Dokáže pak dát bytosti do konce kola +1/+1 a flying, pokud je full party. Podle mě by ho monoWhite aggro mělo hrát i bez zaměření na party, ono sehnat k němu nějakého toho warriora nebo wizarda je celkem jednoduché. Často je to pak 2/2 úplnou náhodou a občas i mnohem víc.

Luminarch Aspirant – Druhá z nich je 1/1 za dvě many, která na začátku každého combatu hráče dá +1/+1 žeton na cílovou bytost hráče. Její staty na první pohled nevypadají nic moc, ale klíčový v otázce její hratelnosti je fakt, že posiluje už to kolo co přichází do hry. Ideálně tak hráč položí bytost v prvním kole a ve druhém Aspiranta a rovnou zaútočí s tou první bytostí o +1/+1 větší. Sama pak dokáže sama o sobě útočit ve třetím jako 3/3 a bytosti rostou každé kolo, dokud hra neskončí nebo se jí soupeř nezbaví. Mimo očividnou posilu agresivních balíků je to i šikovná synergie pro balíky postavené okolo +1/+1 žetonů, jako je třeba Reyhan.

Skyclave Apparition – Poslední bílá karta je rozhodně moje nejoblíbenější novinka. Na první pohled sleduje trend bílých třímanových permanentů, které exilují a při odchodu ze hry vrací permanent zpátky. Je tu ale háček – kartu tahle bytost exiluje permanentně. Apparition při příchodu do hry pošle do exilu nontoken nonland permanent s cmc 4 nebo míň. Při odchodu ale nic nevrací, naopak jako karta Baffling End místo toho dá soupeři token bytost, a to se silou a odolností podle manacostu exilnuté karty. Díky schopnosti se nenávratně zbavit libovolného nepříjemného permanentu se tahle bytost určitě hrát bude. Sám pro ni pravděpodobně udělám místo i ve čtyřbarevném Tymna/Thrasios kombo balíku, a to hlavně jako univerzální odpověď na libovolné nepříjemné permanenty. Užít by ji ale mohly i všelijaké balíky hrající bílou, jako třeba Winota, monoW nebo Aminatou.

Zelená:

Swarm Shambler – I zelená má v sadě posilu +1/+1 žetonových synergií. Nejedná se o něco převratného, ale bytost, co umí za manu a tapnutí růst o žeton, se v jistých balících objevit může. Hlavně za cílení bytostí s +1/+1 žetonem udělá 1/1 token, což může ocenit Hogaak, Anafenza nebo Reyhan.

Ancient Greenwarden – Greenwarden je kombinace Ramunap Excavatora a jakéhosi landfall Panharmoniconu. Sice na formátu nemá obávaný Field of the Dead, se kterým krásně spolupracuje a land synergie jsou teď aktuálně celkem v útlumu. Nový Omnath by to ale mohl rychle změnit, ke kterému se tahle bytost perfektně hodí. Nejenže hráč s oběma elementály na stole dostane životy i manu příchodem jediné země, Greenwarden také umožňuje tvořit karetní výhodu hraním zemí z hrobu. Taky uskutečňuje sen zamknout soupeře postupným ničením zemí s landy jako Dust Bowl, Ghost Quarter nebo Field of Ruin.

Inscription of Abundance – Jako jediná z Inscribtion karet (spell se třemi módy, za doplacení kicker costu se místo jednoho efektu zahrají až všechny) by se na tomhle formátu mohla hrát. Stojí jen dvě many, je to oproti ostatním instant a navíc alespoň dva z módů jsou velmi použitelné. Fight i posílení z ní dělá zajímavý combat trick, přidání životů se také může v jistých situacích hodit.

Černá:

Acquisition Expert – V černé toho moc tuhle sadu nevyšlo – nic, co by se do konkurenceschopného duel commander balíku mělo vejít. Tenhle nenápadný rogue by mohl být výjimkou. Dvoumanových černých bytostí, které ruší soupeřovu ruku, vyšlo už hodně. Pokaždé si hráč buď mohl vybrat, co zahodí, ale pak se karta vracela při odchodu bytosti soupeří zpátky, nebo se zahodilo dle volby soupeře. Tahle bytost tyto dva styly kombinuje a má při svém příchodu efekt karty Blackmail. Soupeř ukáže počet podle počtu party hráče a ten jednu vybere a zahodí – navíc může i zemi. Možnost často vybrat tu lepší ze dvou karet a dvojka dozadu vystavuje Experta na hranici hratelnosti v jistých zaměřených balících.

Červená:

Kargan Intimidator – Zendikar pro červenou přináší zajímavou agresivní bytost. Za dvě many hráč dostane 3/1 se čtyřmi užitečnými schopnostmi. Může se stát 4/2 do konce kola, dát sobě nebo jinému warriorovi trample nebo cílové bytosti zakázat blokovat do konce kola warriory. Každou svou abilitu aktivuje za jednu bezbarvou manu a jen jednou za kolo. Možnost útočit za čtyři v kombinaci se ztížením blokování z něj dělá primárního kandidáta do většiny agresivních balíků s červenou. Vtipná interakce s Winotou je ta, že dokáže udělat zbabělce i sám ze sebe, „smaže“ si tak human subtype a sám její schopnost pak spouští.

Rolling Vortex – Mladší bráška Sulfuric Vortexu a další z pokusů WotC napravit chybu jménem Uro. Stojí o manu méně, dává na upkeepu jen jedno zranění místo dvou a přidávání životů zakazuje pouze za zaplacení jedné many, zato však jen pro soupeře. Navíc kdykoliv hráč hraje spell bez placení many, tak mu Vortex dá za pět do hlavy. Monored se aktuálně, k mému zaujatému potěšení, už tolik nehraje, tahle karta je tam však jako doma. Tím spíše s větším výskytem Urů, nových Omnathů, Tymn a podobně. Ne všechny balíky se dokáží enchantmentu zbavit a ten je tak s trochou času a spolupráce dokáže ukousat k smrti.

Magmatic Channeler- Poslední červená karta se bude hezky vyjímat také spíše v proaktivnějších balících. Dvoumanový 1/3 wizard umí se čtyřmi instanty/sorcery v hrobu hráče vyrůst na 4/4. Navíc umí naplnění hrobu sám pomoci druhou schopností, kdy za zahození karty exilne dvě vrchní karty z knihovny, jednu z nich pak může hráč to kolo zahrát. Zajímavá synergie mě napadá především s Izzet balíky, ať už Ludevic/Kraum, tak Rielle. Velký počet instantů/sorcery, karetní výhoda, zahazování karty pro Rielle a potenciálně nadprůměrné staty pro svižné ukončení hry.

Multicolor:

Linvala, Shield of Sea Gate – Úplně poslední kartou tohoto rozboru je nová Linvala. I když by se mohla hrát i jako generál, daleko lepší je podle mě přímo v balíku. Je to 3/3 Wizard za tři many s flying, s plnou party dá cílovému nonland permanentu soupeře na začátku každého combatu hráče detain. Za obětování pak dá ostatním bytostem hráče do konce kola buď Hexproof, nebo Indestructible. Hrát by ji mohly midrange vícebarevné balíky s hodně bytostmi, především výše zmíněná nová Tazri. Tam je Linvala s podporou party mechaniky jako doma.

To je ode mě pro tento článek vše. Očekávejte můj report z nedávného pražského turnaje a u dalšího článku na shledanou.

– Honza „Miraculeux“ Jílek