Zdravím všechny vespolek u dalšího článku. A věřte nebo ne, tentokrát se po dlouhé době jedná o turnajový report. Situace okolo Covidu se u nás vylepšila natolik, že je za jistých podmínek možné pořádat akce více lidí. Tím je nám konečně umožněno pořádat větší turnaje. Jeden z prvních se konal 6.6. 2021 v Úvalech u Prahy a já jsem si ho rozhodně nemohl nechat ujít.

Turnaje se v příjemné restauraci Homolka zúčastnilo 37 lidí, takže se hrálo od poledne šest kol a následně top8. Tak moc jsem se na něj těšil, že jsem si zapomněl vzít podložku. Nakonec nás jela čtyřčlenná Hradecká výprava, s ještě početnějším zástupem z Pardubic. Cesta utekla velmi rychle, živě se v autě bavíme nejen o turnaji a Duel Commanderu obecně, ale i o nadcházející sadě Modern Horizons 2. O té samozřejmě plánuji napsat rozsáhlý rozbor.

Deck

Zádrhel byl se rozhodnout, s čím na turnaj půjdu. Na turnaji jsem nebyl více jak půl roku, a mezitím vyšlo spoustu sad, od Commander Legends, přes Kaldheim, až po Strixhaven. A taky toho možná ještě více zabanovali. Naštěstí jsem někdy od tohoto března byl v omezeném monžství schopen hrát Duel Commander i naživo. Od té doby jsem zběsile testoval a hrál všemožné kombinace partner i single generálů. Ze všeho toho hraní se mi nejvíce zalíbila Sisay, Weatherlight Captain. Nakonec jsem se však rozhodl pro Tevesh, Doom of Fools jako ozkoušenější, konzistentnější volbu. Mnoho her ukázalo jeho vysoký potenciál, a navíc je to přesně typ generála, co mně baví hrát- grindy a kontrolní, s velkým potenciálem v late-game a možností soupeře zničehonic v jednom kole zamknout, nebo odkombit.

Další překážou bylo vymyslet, s čím ho tak spárovat. Vyzkoušel jsem s Teveshem mnoho kombinací- Monoblack s Miarou nebo Tormodem, zelenou s Gilanrou, zelenomodrou s Kydelle. Taky samozřejmě i s Kraumem, a viděl jsem ho i experimentálně s Ishaiem, Pravou nebo Dargem.

Nakonec jsem se rozhodl pro Gilanru, a to z následujících důvodů. Zelená v prvé řadě nabízí rampení v podobě manovačů, zelených enchantmentů jako Wild Growth, a land synergií. Elfové pomáhají v agresivních matchupech položit Teveshe co nejdřív, abych mohl stavět do bloku tokeny a hrozit ultimátkou. Taky jsou skvělé krmení pro Skullclamp a Teveshe samotného, když je potřeba. Land synergie je další vhodná cesta jak zaručit, že se Tevesh zvládne podívat do hry i vícekrát. Exploration a Burgeoning zajistí o to více explozivní starty. Taky nabízí skvělý toolbox, jak převzít kontrolu nad hrou. Field of Ruin, Tectonic Edge, a hlavně Dust Bowl mění soupeřovu manabázi v anabázi, Bojuka Bog ničí reanimace, Octavii a Hogaaka, a Dark Depths s Thespian Stage poskytuje další winkondici.

Zelené tutory dávají balíku i větší konzistenci, a s mojí křivkou přes Birthing Pod i možnost vždy najít, co proti soupeři potřebuji. Se zelenou jsem se rozhodl do balíku přidat i nové Chain of Smog kombo, které s Witherbloom Apprentice nebo Sedgemoor Witch snadno a levně vyhrává hru.

Hvězdou decku, nejčastější tutorovanou kartou i nejbrutálnější výhrou však byla Contamination. V praxi funguje podobně jako Blood Moon- třímanový enchantment, který sice vypíná i basic landy, ale za jistou cenu. Za turnaj se mi s ní povedlo zamknout soupeře několikrát už ve třetím/čtvrtém kole, a tím mu zabránit cokoliv hrát, a s Teveshem postupně dojít pro neodvratnou výhru. Taky se ale soupeřům dokonce třikrát povedlo z locku neuvěřitelnými způsoby dostat.

Za turnaj jsem taky vícekrát aktivoval ultimátní schopnost Teveshe. Ta je nejlepší, když je přesně na deseti counterech- to nejen krade soupeřovy commandery a dává do hry Gilanru, ale taky vrátí Teveshe zpátky do hry. Toho je tak možné ihned znovu použít. Celý decklist je možné vidět zde: https://tappedout.net/mtg-decks/gilanratevesh-uvaly-june-2021/. Víc ale už ke konkrétním hrám.

Matche

1.Match- Kari Zev

První kolo turnaje začalo ve chvíli, kdy mi zrovna přinášeli oběd. Když ale vidím, že soupeř hraje mono-red, věděl jsem že to nebude trvat dlouho. Proti tomuhle balíku ve většině her buď člověk prohraje rychle, nebo stabilizuje situaci a pak je to jen otázka času. Nechal jsem ruku s Damnací a Toxic Delugí. Doufám tak, že si s počátečním tlakem dokážu poradit. Soupeř hraje Skullclamp, pak Kari, a ve třetím Loyal Apprentice. Jelikož tedy nemám, čím bych moc blokoval, dostávám v jediném kole za šest. I když mám na stole Birds of Paradise, hraju Damnation abych ušetřil životy. Territorial Hellkite, která mi ihned vzápětí naloží za dalších šest, mě rozhodně nepotěší. Hraju Teveshe, dělám tokeny a snažím se líznout nějakou jinou odpověď než Deluge, která by mě nechala nadostřel bleskem. Nic mi však kromě dalších zemí nepřijde, a tak prohrávám.

Trochu konsternovaný míchám na druhou hru. Z té si pamatuju, že v prvních kolech hraju discard a dívám se protihráči do ruky. Tam vidím hromadu drahých hrozeb- Hellridera, Ball Lightning, Chandru, ale žádná čtvrtá země. Beru Ball Lightning, který s tím co mám k dispozici představuje šest jistých zranění. I přes zabíjení elfů a tlak Kari s Monastery Swiftspearem se mi daří hrát Teveshe brzo, asi ve čtvrtém kole. K mé smůle se opakuje situace z minulé hry- lížu s mým generálem karty jako zběsilý, ale nenacházím žádnou akci. Nemám tak odpověď, když soupeři dojde čtvrtá země a s pomocí Hellridera mně doráží.

Dostávám tak 0:2 od balíku, který za ta léta turnajového hraní moc dobře znám. Nenapadá mně moc, co bych mohl udělat lépe. Myslím, že hrozby soupeře mi moc nepasovaly k odpovědím, které jsem měl. Nešlo je ani moc držet od těla Teveshovými tokeny. Z prohraného matche si ale zas tak moc nedělám. V klidu si dojím oběd a podvědomě se zbavím jakýchkoliv výherních ambicí pro tenhle turnaj. To mohl být jeden z důvodů, proč se mi v dalších hrách celkem dařilo.

0:1

2. Match- Octavia

Další match potkávám nového, celkem nadějného generála. Díky Jirkovi jsem už proti ní řadu partií hrál, vím tak, na co si dát pozor a co balík dokáže. Také jsem jí zmínil ve svém rozboru sady Strixhaven, dostupné zde: https://dragon-world.cz/rozbor-sady-strixhaven-pro-duel-commander/. Nechávám riskantní ruku se dvěma zeměmi, zato však celou řadou hate karet na soupeřův hrob. Vím, že je vhodnou strategií nenechat hrob naproti na pokoji, aby se chobotnice vůbec nepodívala do hry. Deathrite Shaman je však zrušen Mental Misstepem. Bojuka Bog je hraná někdy ve třetím čtvrtém kole, a pošle do exilu asi šest, sedm karet. Ten se však díky Search for Azcanta rychle zpátky plní. Problém pro soupeře ale představuje moje Scavenging Ooze, která hrozí chobotnici nepustit do hry jinak než za deset man. S vidinou být za pár kol umlácen mými bytostmi bez odpovědi jdeme záhy na další hru.

Druhou hru už tolik akce nemám. Mám hezky akceleraci druhé kolo Gilanra, třetí kolo Tevesh, ten je mi ale zrušen. Na protější straně stolu se znovu objevuje Azcanta, která přidává na tempu plnění soupeřova hrobu. Já bohužel nemám moc jiných možností, jak vyvinout tlak. Tevesh se do hry nezvládne podívat ani na druhý pokus, zatímco soupeř dostává svou generálku do hry za pouhé dvě many. Navíc má ruku plnou karet. Nedá moc práce uvědomit si, že jsem tak moc pozadu, že již nemám prakticky šanci přežít. Musel bych si líznout obě části komba po sobě a nebo Damnaci, a soupeř by neměl mít ve své šestikaretní ruce žádnou interakci. Rozhodnu se proto ušetřit trochu toho času pro třetí hru.

Zbývá zhruba čtvrt hodiny. Moc si nepamatuju první část téhle hry, ale na její konec se moc zapomenout nedá. Tevesh se do hry nepodívá, ale zato mám Skullclamp a partu elfů. Přes ně se snažím líznout cestu, jak vyhrát. Soupeř mezitím dostane chobotnici do hry, a pomocí Cryptic Commandu mi zatapne bytosti a srazí na sedm životů. Naštěstí se mi podaří mu zabít druhou z bytostí, jinak by bylo po mně. Taky mi hrozí zopakování situace další kolo vrácením Commandu přes Mystic Sanctuary. To však dokážu rozbít pomocí Field of Ruin přinucením soupeře zamíchat balík. Mezitím se mi na ruce sejde tutor a jelikož potřebuju urgentně vyhrát, jdu pro Chain of Smog kombo. Witherbloom Apprentice mi je však zrušen, a gong oznamuje konec kola. Naštestí je první z pěti nastavených kol moje. Snažím se vymyslet cestu, jak vyhrát a přitom neumřít na dorážející Octavii. Třetí nastavené hraju Sedgemoor Witch a vytvořím přes Chain of Smog kombo nekonečně pest tokenů. Soupeř nemá odpověď a já tak v posledním nastaveném kole vyhrávám.

1:1

3. Match- Niv-Mizzet, Reborn

V cestě dál mi nyní stojí obávaný goodstuff kontrol. Vyhrávám však hod kostkou a přijde mi úvodních sedm karet v tak strašidelné kombinaci, jako jsem na turnaji dlouho nezažil. První kolo hraji přes fetch na Bayou Burgeoning. Soupeř položí triome zemi a já na trigger enchantmentu druhou, co dává černou manu. V mém druhém kole hraji City of Traitors a přes všechny čtyři dostupné many vynáším Braids, Cabal Minion. Soupeř tedy musí v upkeepu obětovat svou jedinou zemi. Nemá co hrát, jen vyndá zemi, já nechávám Braids, obětuji jednu ze svých zemí a zahraju Gilanru. Scénář se opakuje, jediná země jde do hrobu a další už nepřichází. Já nechám s reanimací na ruce Braids jedno kolo jít a hraju Teveshe. Soupeř bez ničeho na stole pochopitelně vzdává.

Druhou hru už mám úvodní ruku o poznání pomalejší. Vyndám jen dvě země, zatímco naproti do hry přichází Daretti, Ingenious Iconoclast. Musím do něj zahrát Gilanru, kterou ničí a společnost mu přijde dělat Klothys. Ta mi celkem vadí, protože mezitím zahraju Teveshe a poté Kontaminaci. Čekám, že soupeř se svými vícebarevnými spelly skončil. Díky Klothys však přes exilnutí mé země dostává červenou manu a k mému překvapení uklízí všechny bytosti ze stolu s Firespout. Tím pádem musím obětovat Kontaminaci a soupeř zase může hrát, co chce. Navíc jsem si pro najití Contaminace pomocí Tainted Pactu exilnul cca sedmdesát karet. V těch byla většina mých winkondicí, včetně Chain of Smog, Dark Depths, Primeval Titána a spousty dalších. Není však ani zdaleka všem dnům konec. Soupeř je na tom se zeměmi bídně a jen tak tak se mu podaří zahrát Niv Mizzeta, než mu ho ukradnu s ultimátní abilitou Teveshe. Zvládne si ho vrátit na ruku přes Teferiho, nestihne ho však znovu zahrát, než si ho znovu stejným způsobem přivlastním. Zato však má víc než dost odpovědí na moje omezené množství hrozeb.

Nakonec se opět dostáváme do nastavených kol. V zápalu hry mi nedojde, že mi stačí jen neprohrát a vyhrál bych celý match. Snažím se tak ubrat co nejvíce životů přes Witherbloom Apprentice a chabé útoky Gilanrou. Nedojde mi tak, že mi hrozí v posledním nastaveném kole soupeře záhuba. Má totiž Cindervines a Creeping Tar Pit, kterými mi ubere těch pár posledních životů. Přitom mi stačilo nikam se nehnat a nechat si volnou manu a Dust Bowl, který by se o neblokovatelnou manlandu postaral. A tak se mou asi jedinou hrubou chybou turnaje stala z výhry remíza.

1:1:1

4. Match- Tajic, Legion’s Edge

Po dvou kontrolních balících mně čeká za soupeře typické, čistokrevné aggro. První hra nebyla ničím neobvyklá. Hned první kolo na mně vyskočila Figure of Destiny, následovaná dalšími agresivními bytostmi i samotným Tajicem. Já se však z tlaku zvládl rychle dostat, vyložit Teveshe a do téměř prázdného stolu najít a zahrát Kontaminaci. Soupeři nepomohlo, že mu balík poslal více zemí než je na podobný balík zdrávo.

Druhá hra začala z mé strany dost brutálně. V prvním jsem dal Utopia Sprawl, ve druhém zahrál elfa, který ihned položením svého života do Culling the Weak umožnil zahrát Teveshe, a třetí kolo zahrál Kontaminaci. To však kupodivu na výhru zatím nestačilo. Protihráč totiž zahrál a položil na svou bytost Umezawa’s Jitte. Následným útokem a postupným nabitím mi hrozil na začátku mého kola odstranit všechny mé bytosti a prolomit tak ono prokletí. Jelikož jsem na ani bytost, ani equipment nenašel odpověď, tak se taky po pár kolech stalo.

To mi však paradoxně pomohlo, protože jsem znovu mohl hrát zelené karty. Reclamation Sage se konečně postaral o Jitte a znovu postupně získávám převahu na stole. Dokážu do hry opět dostat Teveshe a když jsem topdeckl Witnessku na vrácení a opětovné zahrání Kontaminace do prázdného stolu, tentokrát to už na výhru stačilo.

2:1:1

5. Match- Octavia

V předposledním matchi opět potkávám chobotnici. Tentokrát vím dobře, co na ni platí, a cítím se celkem sebevědomě. Začínám první hru elfem, a zatímco se naproti mně tradične objevuje Search for Azcanta, já hraji Gilanru, a poté dalšího elfa a Scavenging Ooze. Ta mi je sice zrušená, ale v nestřeženém momentu mi prochází Contaminace. Soupeř si ji přečte a jdeme na druhou hru.

Druhá hra se udávala ve velice podobném tempu. Začínám s elfem v prvním kole a mám Ramunap Excavatora. Ten je mi sice napoprvé zrušen, ale Unearthem se i tak zvládne podívat do hry. Přináší mi tak skrze Prismatic Vistu a další fetchland země navíc, na které bych jinak moc neměl nárok. Poté se mi podaří i úspěšně zahrát Azusa, Lost but Seeking, a soupeř proti té vší záplavě zemí vzdává.

3:1:1

6. Match- Toggo, Goblin Weaponsmith/Sidar Kondo of Jamuraa

Poslední hru se potkáváme s Honzou Kousalem, a jeho tradičně netradičními generály. Je nám oběma jasné, že se s naším skóre může dostat do top 8 jen jeden z nás. Máme toho proti sobě za ty roky nahráno moc. Vím tedy, že se budu muset o výhru moc snažit.

Myslím, že jsem hned prohrál hod kostkou. Moje úvodní ruka není nijak špatná, ale svižný start soupeře hrozí udávat tempo zbytku hry. Z ní si pamatuju Wren and Six, Questing Beasta nebo Hellkitu a že jsem díky nim dostal pěknou rychtu. Neměl jsem jak odolávat rychlému tlaku.

Druhá hra však byla z mé strany už o něco zajímavější. Měl jsem ze začátku hry dost zabíjení na Honzovy bytosti, a postupně dostal do hry Teveshe a Skullclamp. Tou kombinací jsem zvládl nabrat takové množství karet, že jsem po zbytek hry naprosto dominoval.

Rozhodující jsem si nechal zajímavou a dost riskantní ruku- ve které nebylo nic jiného kromě Damnace. Předvídám, že bude v pravý čas naprosto zásadní. Honza má šílený start s Explorací, ale nemá čtvrtou zemi, co by s ní ve druhém kole zahrál. A tak moje wrata zahrané v klidu ve čtvrtém kole smetou Togga a pár dalších bytostí. Když mu další země dojdou, už mám ve hře Teveshe, Titanii a vyrábím vesele hromadu tokenů a lížu spoustu karet navíc. Stačí pár kol a pak už není nic, co by mohl zahrát aby odvrátil jistý konec.

4:1:1

Top 8 1. Match- Leovold

Tak postupuji asi ze čtvrtého nebo pátého místa do Top 8. Hned potkávám velice nepříjemného generála. Leovold hraje spoustu rušení a ničení, navíc mně s generálem na stole nedovolí lízat přes Teveshe extra karty. To mi vadí snad ze všeho nejvíc, jelikož dostat do hry rychle Teveshe a vyhrát přes karetní výhodu je můj primární plán.

Hned zkraje se na stole naproti objevuje Anvil of Bogardan. Sama o sobě je pro mně celkem prospěšná, s Leovoldem na stole však představuje problém. Já mám na stole pár manaelfů s Gilanrou a Custodi Lichem, a v ruce Thoughtseizu, Dark Ritual a Kontaminaci. Plán je jasný- dostat ji do hry a tak zabránit soupeři, aby měl reakce na Teveshe příští kolo. Zahodím Baleful Mastery, které by mi mohlo lock přerušit zabitím Teveshe, a hraju Kontaminaci s jednou manou volnou. Ta mi je podle plánu vrácena na ruku Venserem, a soupeř už nemá manu na druhé rušení, když ji dávám do hry vzápětí přes onen Rituál. Všechno se stalo přesně tak, jak mělo. Příští kolo bych hrál Teveshe a první hru bych měl dozajista v kapse.

Soupeř se však podívá díky kovadlině na první dvě karty, jednu z nich zahodí a hraje nově líznutou Damnation. Nevěřícně sleduji, jak mi všechny bytosti zahučí do hrobu s vědomím, že budu muset na mém upkeepu Kontaminaci obětovat. Předtím mi ještě jako třešničku na dortu vzal Monarcha Venserem. Jediným šťastným draw se tak z výhry stává velice pravděpodobná prohra. Příští kolo hraný Tevesh dostane Leadership Vacuumem a moje šance se velice ztenčují. Hraju ještě nějaké bytosti, ale naproti přijde podruhé Leovold a s kovadlinou mně zamyká. Není tedy důvod, proč nejít na druhou hru.

Bohužel však musím mulliganovat. Nechávám vlažných šest s jedním dvěma elfy a discard spellem. Z revealnuté ruky soupeře plné nepřijemné interakce zahazuji po chvilce přemýšlení ne Leadership Vacuum, ale True-Name Nemesis. Tu by soupeř jinak vzápětí zahrál a už bych moc neměl, jak se ji zbavit. Soupeř ve třetím hraje Leovolda, zatímco já nemám nic na ruce. Karma je však na mé straně a tentokrát šťastně líznu já- a to opět Kontaminaci. Tak zataplého soupeře zamknu, v mém obětuju jednoho z elfů a v klidu zahraju Teveshe. Ještě mi do něj párkrát stačí zaútočit, pak si ale líznu odpovědi a je čas dát třetí, rozhodující hru.

Tu má soupeř od začátku pěkný manascrew. Nemůže si líznout třetí zemi, já vycítím slabinu a hledám Braids. Té se sice zbavit dokáže, ale pak se mi jí podaří zreanimovat s Recurring Nightmare. Hra ještě pár kol pokračuje, ale jsem už neustále o krok napřed, nebylo možné dostat se z počátečního zpomalení.

5:1:1

8. Match- Grenzo

Proti goblinům si věřím o trochu více, než proti Leovoldovi, ale stejně to není žádná hitparáda. I když toho proti tomu moc nahráno zase nemám, vím, že je to balík nebezpečný ve všech etapách hry. Naštěstí neměl žádný extrémně rychlý start. O pár goblinů jsem se dokázal postarat, a dostal do hry Teveshe. Grenzo napoprvé umřel téměř okamžitě, a když jsem se ho zbavil podruhé, dvakrát se snažil vytočit něco ze spodu. V dungeonech ale nic moc nebylo, já zatím zahrál Primeval Titána, kterým našel druhou část Dark Depths komba, připraven ukončit hru. Naproti se objevuje tokeny vyrábějící Krenko s pár dalšími kumpány, který mně ale se spoustou bytostí do bloku moc neohrožuje.

V rozhodujícím kole hraji navíc Titanii, a jsem připraven v nouzi krom 20/20 tokena vytvořit i pár 5/3ek. Už se cítím bezpečně, že se snad nic nemůže špatného stát. Zpozorním, když se vedle řady Goblinů objevuje Judith. K mé nevíře se v pár kartách navíc líznuté přes Skullclamp objevuje Viscera Seer. To znamená, že soupeři Krenko po sebevražedném, tokeny vyrábějícím útoku, vytvoří dostatek těl na obětování, abych přes Judith i s více blokery než je zdrávo umřel na její triggery. A to vše v posledním možném kole, než by soupeře rozplácla moje flying 20/20.

Ve druhé hře se už po celém dni projeví únava balíku. První ruka mi dá jen jednu zemi, druhá také a jdu tedy do pěti karet- pěti zemí. Bohužel mi toho krom nich moc jiného nepřijde, a samotná Gilanra ve třetím na zastavení gobliního přílivu se slušnou křivkou nestačí.

5:1:2

Závěr

Nakonec tedy pro mně turnaj končí prohrou, tak jak ten den začal. S turnajem, mým výsledkem i balíkem jsem však byl téměř naprosto spokojen. Podařilo se mi uhrát mnohem lepší skóre, než jaké jsem po prvním matchi očekával. Tevesh s Gilanrou taky fungovali lépe, než jsem předvídal. Už samotný manový elf v prvním kole často znamenal, že Tevesh přijde ve třetím, což často na výhru stačilo. Překvapila mně i síla Kontaminace, která se prokázala být hlavní winkondicí balíku. Pak jen stačí postarat se, co má soupeř na stole, a nepřijít při tom o všechny bytosti. Její užitečnost byla i v možnosti hrát ji jen s pár elfy na stole, a Teveshe dávat do hry až následující kolo, už bez soupeřovy interakce.

Na závěr bych chtěl poděkovat organizátorovi, Milošovi Pálkovi, Vojtovi Kotkovi za odjudgování a gratulaci za výhru, a v neposlední řadě i všem ostatním hráčům za super zážitek.

– Honza „Miraculeux“ Jílek