Vyzpovídali jsme vítěze už 14. turnaje v Magic the Gathering ze série Prague Duel Commander Vojtěcha Beneše ala Benyho. Beny je dlouholetý duelový hráč z královéhradecké komunity, který se od striktních monoblack decků propracoval přes monoblue control až k současnému Urovi, se kterým sbírá cenné skalpy. Jeho report pro pořadatele turnaje už je taky venku, takže my se vydáme otázkami trochu jinou cestou.

Vojto, gratuluji ke grandióznímu výkonu na turnaji. Seznam nás detailněji s Urem. A tím myslím fakt vychytávku, jeho sílu, tvoje vylepšení. Hraješ nějakou známou verzi, nebo máš vlastní build, který se dost liší?

Ahoj Martine, díky. Protože tento balík hraji a ladím už dlouho, tak by se slušelo to vzít pěkně od začátku. S Urem se kamarádím od počátku letošního roku. Poprvé jsme spolu vyrazili na únorový turnaj do Poděbrad. Kontrolní balík s kupou kántrování a extraturnů navíc se Scapeshiftem a Field of the Dead jako winkondicí. Z dnešního pohledu bych tam udělal řadu změn, ale tenkrát mi to na top4 stačilo. V březnu následoval velký turnaj v Praze, na který jsem se mimo naši hradeckou skupinu připravoval zejména s Kubou Sýkorou, se kterým jsem do detailu rozebíral kartu po kartě.

Na turnaj jsme až na pár odlišností vyrazili se stejným kontrolním buildem. Tentokrát se mi nedařilo, naopak Kubovi ano a byla z toho topka. Do samotného finále turnaje se dostal s Urem Lukáš Blohon, který ovšem hrál více Azusa style build. Decky s Field of the Dead se staly velice populární. Kromě Ura jej hrál ještě 5C Niv-Mizzet a Azusa/Titania. Jenže jak Uro dobře ví, tak každá pohádka má svůj konec

a v květnu se na mrtvých polích začínají pěstovat banány. A aby toho nebylo málo, tak to Frantíci vzali pěkně od podlahy a stopku dávají všem pětimanovým extraturnům, Wastelandě a Caverně. To byla pro můj build katastrofální zpráva, která se po pár testováních potrvrdila, a já už jsem se začal rozhlížet po novém šéfovi pro svůj deck. Žal nad klinickou smrtí mého generála jsem v té době zaháněl častým hraním standardu na Areně, kde jsem naskočil na aktuální vlnu UG(R) Reklamací/Flashe. A najednou mi to začalo dávat smysl. Dostatečné množství banovaných karet umožnilo Urovi udělat to, co umí nejlépe – znovu escapnout a tím vznikl kontrolní build, kterému vévodí Prophet of Kruphix, Wilderness Reclamation, Shark Typhoon, deck je navíc zdobený Discontinuitou. Módní vlna Genesis Stormu mě úplně minula a Control/Flash verzi hraju doposud. Pokud mi bohové Therosu požehnají, budu pokračovat nadále.

Který zápas byl pro tebe nejtěžší z pohledu match-upu a který psychicky? Jak se ti dařilo se s tím vypořádat?

Z pohledu match-upu mi těžko vyhratelný přijde ten s Maelstrom Wandererem. Vždy jen brzdím příchod Wandráka counterováním a vracením všudypřítomné rampy a když už dojde na vycastění a následnou kaskádu, tak mi nezbývá než se modlit, aby Míra nic nevytočil. To se mi v první hře sice nepodařilo, ale ve druhé už ano a šli jsme na třetí rozhodující hru. V té se ale začal rýsovat úplně stejný scénář jako v té první. Když došlo na úspěšný resolve Wandráka, tak při první kaskádě Míra otočil Upheaval následovaný, tuším, rampou a hlasem gobliního rozhočího se slovy „konec kola.“ Jenže já vyslal do obrany na generála pošetřený Cyclonic Rift. Míra ještě chvilku přemýšlel, ale nakonec mi podal ruku a já s odřenýma ušima vyvázl s remízou.

Psychicky byl nejhorší rozhodně match-up s Davidem Štěpánkem, a to hnedka ze dvou důvodů. Už při zasedání ke stolu jsme shodně konstatovali, že vítěz našeho zápasu se pravděpodobně podívá do top8, takže nervozita minimálně z mojí strany byla veliká. Navíc jsem s Davidem už párkrát odehrál a je mi známá jeho slabost k reanimacím, což se potvrdilo i tentokrát a hnedka první hru mi názorně předvedl, jak obratně umí zacházet s Ashen Riderem – zahodit, oživit, zabít. Herně pak byly určitě nejnáročnější hry v topce s Leldou a Romanem.

Na turnaji i během testování se potkáváš se spoustou balíků. Jak vidíš současnou metagame? Zaslouží si něco ban? Karty, generálové?

Nejsem příznivcem banů obecně, ale co je moc, to je příliš. Balance a Gifty by zasloužily jít od válu.

V poslední době se hodně rozebírají výroky a rozhodnutí francouzské rules committee. Co si myslíš o stavu formátu?

Francouzský způsob banů mi připadá nešťastný. Jak už jsem zmiňoval výše, v otázce banů bych volil cestu „čím méně, tím lépe.“ Takže určitě nesouhlasím s odbanováním Jace za cenu banu extraturnů. Každopádně meta minimálně v Čechách se mi líbí. Je rozmanitá a dá se vyhrát s čímkoliv.

Blíží se hodně nových edic a speciálních sad s kvalitními kartami. Třeba nový 4C Omnath vypadá už teď papírově na ban. Líbí se ti extrémně něco z dostupných spoilerů, nebo Urovi něco naopak může uškodit?

Nový Omnath vypadá zábavně. Díky čtyřbarvě nabízí mnoho možností a bude se jednat o silného generála, ale na ban bych to zatím neviděl. V Urovi zatím plánuju vyzkoušet snad jen Crawling Barrens, ale čas možná ukáže, že jsem něco jako obvykle podcenil. 🙂 Z nepříjemných karet bych jmenoval Confounding Conundrum, který si možná s přicházející Landfall tematikou najde cestu i do mainboardů, a hlavně Roiling Vortex, který považuju za maindeck volbu minimálně do Kari a škodí mi ve všech ohledech.

Poslední otázka. Plánuješ i jiného generála, nebo budeš turnajově věrný Urovi, dokud to půjde?

Uro mě stále baví a hraní s ním mi sedí. Pokud mi ho nezatrhnou, tak budu pokračovat.

Díky a hodně štěstí na dalších turnajích!

redaktor: Martin Holek