Zdravím všechny příznivce Duel Commanderu. Jsem Honza Jílek a formátu se věnuji už nějaký ten rok. V papírové podobě se sice kvůli nynější situaci moc nehraje, ale i tak poslední měsíce přinesly řadu událostí týkající se DC. A jelikož už mám tak trochu absťák, rád bych alespoň něco napsal a s těmi nejdůležitějšími Vás seznámil.
Jako nejpodstatnější novinku bych nazval vydání nové sady Ikoria: Lair of Behemoths. Ta je teď aktuálně v takovém Schrödingerově stavu – jednak již vyšla ke konci dubna na Magic Online a Magic Arena, abychom se doma tolik nenudili, a zároveň byl její papírový release posunut na 15. května, údajně kvůli celkem pochopitelným problémům s distribucí.
Tudíž si tak karty můžeme virtuálně osahat, aniž bychom je měli fyzicky doma. Sada navíc velmi účinně rozproudila kontroverzi díky její nové mechanice, která zásadním způsobem ovlivňuje základní pravidla hry a již v této chvíli před vydáním dokázala nabourat téměř všechny zásadní formáty. Je řeč, jak již většina z Vás tuší, o companionech.
Mechanika Companion vyšla na deseti legendárních bytostech, které můžeme při splnění určité podmínky už při samotné stavbě balíku vzít a zahrát jednou za hru ze sideboardu (pro commander from outside of the game) jako bychom je měli v ruce. Samotné splnění podmínky tedy znamená, že je jeden určitý companion k dispozici úplně každou hru, a dává tak hráči potencionálně obrovskou a absolutně konsistentní výhodu. Karty jako Gyruda, Lurrus a Keruga dělají problémy na standartu, buďto umožněním hraní combo decku, který má hlavní haymaker pokaždé k dispozici, nebo jenom vylepšení už stávajícího top tier decku.
Sada obsahuje řadu dalších karet, o kterých se už nyní dá s určitou jistotou říct, že se budou hrát. Mythos of Nethroi je perfektní single – target removal pro všechny Abzan+ balíky, Luminous Broodmoth dává nové rozměry sac./recur. kombům a ocení ho i většina agresivních strategií hrajících bílou, nové legendární bytosti jako General Kudro, Rielle, Kinnan nebo Winnota se tváří jako zajímaví, velmi hratelní generálové, Fiend Artisan dává možnost hrát druhý Birthing Pod na nožičkách, a hlavně Drannith Magistrate – nový absurdní hatebear, který zakáže soupeřovi hrát karty odjinud než z ruky. Tak znemožňuje hrát především generála, ale zahrnuje i další relevantní zóny jako exile nebo graveyard, vypínající třeba Kess a zesměšňující mechaniky jako třeba Cascade nebo Suspend.
Zároveň s Ikorií taktéž vychází i nový Commander set 2020, který obsahuje řadu nových, také hratelných karet, ze kterých jasně vystupuje cyklus pěti instantů, od každé barvy jeden, které nestojí na seslání manu, pokud hráč kontroluje commandera. Jelikož se jedná i o relativně silné efekty, jako přecílování spellů či abilit, counterování noncreature spellu, nebo exile cílové bytosti, tyhle karty se dají očekávat všude, kde to jen barvy generálů umožňují.
Karta, která by ale dělala rozhodně problémy v našem formátu, je Lutri, the Spellchaser. Jednalo by se jen o malou, neškodnou, roztomilou vydru, kdyby jen její podmínka nebyla mít každou nonland kartu v balíku jen jednou. Což je technicky apriori pravidlo našeho singleton formátu a prakticky obrovský problém. Znamená to totiž, že stávající, modrou a červenou barvu hrající balíky už tak patřící k naprosté top, jako Ludevic+Kraum Izzet partners, Kess, a další, mohou Lutri jednoduše přibalit bez jakéhokoliv deckbuildingového kompromisu a mít tak obrovský karetní náskok v podobě tohohle třímanového, instant/sorcery kopírujícího zvířátka s flashem. To z mého pohledu znamená obrovský zásah do balance formátu, který si dřív či později doufám vyslouží zasloužený ban, který již velkoryse udělili RC pro oficiální multiplayer commander.
Tím se dostávám ke druhé, podstatné novince posledních dní. Naše Rules Comittee vydala 23. dubna na jejich facebookové oficiální stránce prohlášení, očividně v návaznosti na vášnivou debatu ohledně nových karet, týkající se stanoviska ohledně pojmů jako preventivní změna, urgentní změna a zároveň zmínka, že se žádné změny dopředu dělat nebudou. Za mě je sice hezké mít jasno, na druhou stranu oznámení nepřišlo v nejlepší chvíli. Zaprvé se už za pár týdnů stane legální karta, která už na první pohled každého, který má jen okrajové zkušenosti s formátem, nemá mimo banlist co dělat, zadruhé se teď jen sotva RC dočkají dat a feedbacku z turnajů, která tolik k nějaké té akci potřebují, když se jich moc v tuto chvíli nekoná. Odkaz na samotné oznámení zde: PREVENTIVE CHANGES AND EMERGENCY SITUATIONS
S tím by mohl i souviset odchod člena Rules Comittee Sebastiana (známého na hlavním DuelCommander discordu jako QKey), který byl na facebook stránce oznámen 3. května. Důvodem jeho odstoupení z komise byla dle jeho slov dlouhodobá nespokojenost s poměry v ní a problémy v komunikaci s ostatními členy. Doufejme tedy, že situace povede k lepšímu.
Rád bych ale zakončil v pozitivním duchu. Je fakt, že se i přes utlumení hraní osobně a odkládání turnajů tyhle dny Duel Commander velice aktivně hraje, a to hlavně přes neoficiální online programy jako Xmage a Cockatrice. Každý týden se pořádají FNM, často na obou probíhají turnaje a v už v této chvíli je možné zapojit se do hraní, ve kterém je Ikoria legální a je tak možno vesele testovat nové karty. To všechno se domlouvá přes již zmíněný discord, do kterého všechny, co mají zájem si zahrát nebo třeba jen diskutovat o stavění decků a podobně zvu tímto odkazem: DISCORD
Za mne je to tímto vše, děkuji všem co dočetli až do konce a do dalšího příspěvku se se všemi prozatím loučím.
Milo
Fajn psaní, díky za tvůj pohled na novou přicházející sadu Honzo. Už jsem celý nedočkaví na nedělní draft v Úvalech :)))
Honza Jílek
ahoj, jsem rád, že se článek líbil. Taky se nemůžu dočkat, až se mi dostane Ikoria do ruky a budu moct postavit a hrát s novými kartami. Spousta zajímavých generálů na vyzkoušení.