Začal jsem s magikem během covidové uzávěry na areně, a pak jsme s kamarády někdy v průběhu zimy/jara začali hrát mulťák a sealedy z nových edic. Izzetové barvy jsem složil na prvním sealedu a vyhrál s nimi, tak mi přirostly k srdci a hraju je. Moc jiných karet ani nemám, takže když jsem se s prvními turnaji po uzávěrech pustil do DC, neměl jsem ani moc z čeho jiného vybírat. Aggro je pro začátečníky asi nejlepší, ale monored bych nikdy nehrál. Pokaždý když ho někdo hraje, umře koťátko. To je zásadní výhoda UR, bych řekl.

Vzpomeneš si na generály, se kterými si hrál? Popiš svou cestu turnajem…

1. kolo: Tourach, Dread Cantor

Proti monoblackům mi to dřív vyloženě nešlo. Kombinace ničení a discardu mě brzo připraví o plyn, navíc si ještě moc nepamatuju černé karty a nevím, co čekat. Prohrál jsem kostku, ale podařilo se mi vyhrát první hru. Zjistil jsem, že oponent poměrně spoléhá na svého šéfa, a soustředil se tak na jeho rušení. Ve třetí si oponent nalétl s Ritualem do kicknutého Touracha do mého Spell Snaru a bylo v podstatě hotovo.


2. kolo: Torbran, Thane of Red Fell

Tady oponent vysloveně spoléhal jen na svého generála a nehrál moc bytostí, což mi vyhovovalo. Ani jednou jsem mu ho nepustil na stůl nebo mu ho hned zase vrátil do nějaké bezpečné zóny. V první hře jsem se dostal na relativně kritický počet životů, ale oponent mi hodně pomohl Sulfuric Vortexem, protože když jsem se stabilizoval, měl už také pod deset.

3. kolo: Atraxa, Praetors´ Voice

S pilotem Atraxy jsem se už potkal před několika týdny na turnaji v Pardubicích, kde mě lehce přejel, takže jsem si povzdechl, že zas budu muset opustit svoje vybojované místo v dýchatelném sálu a po hře se přesunout zpátky do sauny u hajzliků. Zápas poznamenal moment ve třetí hře, kdy jsem po zacastěném Ancestral Vision zahrál Arcanistu a oponent se zeptal, jestli ho Arcanista vytočí z hrobu bez suspendu. V tu chvíli mě ani tahle možnost nenapadla a upřímně jsem si myslel, že ne, nicméně přivolaný judge nám tuhle play potvrdil (je to napsané hned v první větě popisu suspendu) a tím mi dost pomohl. Vyděšený oponent zahrál Leovolda, což podle jeho slov byla zpětně chyba, měl hrát něco jiného. Navíc Leoše poslal do bloku, takže o něj po nějakém triku přišel, já jsem si podruhé zahrál Vision a bylo mi veselo.

4. kolo: Inalla, Archmage Ritualist (Marek Vardžik)

Zmar. Bída. Nihil. O tomhle balíku jsem věděl, ale moc jsem nevěděl, co s ním. Mulligenovat do nějakého CS? Který mi ale zahodí discardem? Navíc jsem tady kompletně doplatil na neznalost černých karet, takže v první hře mě snad ani nemusel zabíjet combem ale mým vlastním ukradeným Arcanistou v kombinaci s Veyranem. V druhé jsem si alespoň vybral manascrew, po zbytek turnaje mě už nepotkal. Radost z životního úspěchu v podobě stolu č. 2, tak vystřídal smutný pohled na teď už zabanované kombo.

5. kolo: Kess, Dissident Mage

Musím se přiznat, že tuhle hru jsem vytěsnil. Ve druhé hře jsem totiž udělal několik (hodně) misplayů a při míchání mi vypadlo pár karet na zem, takže zafungovala psychologie a nic si z toho nepamatuju. Třetí hru snad rozhodla topnutá confluence na přesný počet životů s jedním útokem.

6. Kolo: Tevesh Szat, Doom of Fools + Prava of the Steel Legion

Teveshe už jsem znal, ale ne v téhle kombinaci. Vyhrál jsem kostku a v první hře soupeře ulítal, do druhé oponent udělal zřejmě chybu, když vyměnil partnery za Kunorose, kde se asi spoléhal na jeho lifelink, nicméně mi to přišlo tak dobře, že ho myslím ani nevytáhl. Zase pomohla confluence na zničení jeho 1/1 tokenů, které si postavil do bloku.

V tenhle moment jsem více než zdvojnásobil svůj dosavadní počet výher v karetní hře Magic a šel zjišťovat, jak fungujou remízy a pomocné body. Ani náhodou se mi další kolo nechtělo hrát. Na poslední chvíli jsem se dokázal dopočítat, že 5-1-1 na topku stačí a šel odhodlaně nabídnout remízu.

7. kolo: Octavia, Living Thesis

Bohužel jsem potkal kolegu Jirku z Hradce se skóre 4-0-2. On mě ovšem vůbec neviděl rád, protože měl otestováno, že Octavia na Adeliz neumí, ale se svým skórem byl nucený nabízenou remízu odmítnout a šlo se hrát. Před hrou jsem se ho zeptal, kolik potkal Ragavanů, on opáčil, že dva a oba porazil. Neměl jsem proto zas až takovou radost, když mi poprvé za turnaj přišel na opening. Nicméně jsem hrál první a byla to bitva právě o Ragavana, kterého se bál kvůli treasurům, které mi nechtěl dopřát. Ragavan to nakonec nepřežil, nicméně na zbytek létací skvadry už neměl odpovědi a já si podržel CS na jeho osmičkovou oktávku. Druhá hra šla docela hladce, zcounteroval jsem jeho selfmill, abych mu chobotnici vůbec nedopřál a tentokrát jsme nepřiměřeně hodně kouzel vyházeli na nějakého 0/4 kraba. Se dvěma životy věděl o mém blesku na ruce a zahrál Gifty na pokus o přežití, jenže já topnul druhý blesk a bylo hotovo.

Topka: Tevesh + Miara

Tuhle kombinaci jsem vůbec neviděl rád. První hru jsem si nechal defenzivní ruku s hodně CS, a tak to byla relativně dlouhá přetahovaná. Už jsem si myslel, že můžu pomýšlet na výhru, protože oponent ve svém kole začal počítat životy, a pak mi dal ničení na Adeliz. Nerozvážně jsem poslední CS dal právě na to ničení, abych si udržel společně s Pyrokinesí a Confluencí na ruce lethal. Nevím, jestli to byl úmyslný bait, každopádně se oponent usmál a z many z kufrů mi ukázal Worst Fears. Netušil jsem, že taková karta existuje, a v reakci jsem musel exilovat confluenci, abych se zbavil pyrokinese, kterou by mi posekal vlastní bytosti, což byl de facto konec. Druhou si moc nepamatuju, ale vím, že ji rozhodla Wurmcoila, které jsem se neměl, jak zbavit. Někdy během hry jsem zahlédl odchodivší výpravu kolegů z Hradce, na které byl pohled asi jako na kotel fanoušků poté, co útočník netrefil prázdnou bránu. Nevím, jestli to znamenalo, že se to dalo vyhrát, každopádně jsem si zápas užil a aspoň už vím, k čemu třeba slouží kufry.

Jak je vidět, nepotkal jsem ani jednoho Ragavana, což byla zřejmě jedna z mnoha obrovských náhod turnaje. 

Jaký byl nejintenzivnější zápas dne? A proč?

Čtvrtfinále proti Teveshovi jsem si užíval a už ze mě kompletně spadla nervozita, se kterou mívám v prvních kolech problém, takže pocitově asi proti Atraxe. Věděl jsem, že mě už porazil, ale hlavně jsem neznal jeho wincondice. Proti Adeliz funguje jako wincon samotná Atraxa, ale bylo mi jasný, že to hlavní bude něco jiného, jen jsem nevěděl, co to je. Navíc to byl zápas o osobní rekord v počtu vítězství na jednom turnaji.

Co byla tvoje all-star karta? A jakou kartu bys naopak raději nehrál?

Určitě Fiery Confluence. Jen ona sama mi vyhrála několik her, a navíc se uměla chovat a nechodila na opening, ale pěkně z topu, když na ní byla mana. Po turnaji jsme hodně diskutovali Missdirekci. Někdo na ní nedá dopustit, já si zas nemůžu vzpomenout, jestli jsem ji vůbec někdy na něco zahrál. Ještě ji chvíli v balíku nechám, ale jestli nepředvede na dalším turnaji nějaké výkony, tak letí.

Udělals před turnajem nějaké metagame cally – jak ses připravoval na Vopici a Inalu?

Já dělal cally, abych vůbec složil competitive balík :-D. Řešili jsme modelově nějaké interakce s Inallou, co jde a co nejde, ale stejně to byla nakonec jenom akademická debata, protože ona vám tu interakci stejně před tím vydiscardovala.  

Nějaká chyba, tvoje nebo soupeře, která by stála za převyprávění?

Judge call s Atraxou jsem už popsal; z mé strany… no těch bylo. Asi nejtrapnější bylo, když jsem zahrál Wizard´s lightning do hlavy a chtěl ho hrát znovu přes Arcanistu, protože stojí přece jenom jedna.

Co sis odnesl za cenu.

Snapcaster mage.

Kolik jsi toho vypil?

Po každém kole malé pivo.

Máš nějaký vzkaz pro organizátory?

Supr akce a určitě se budu těšit příště zas.

Zabanoval bys Vopici nebo Inalu? A přidal ještě něco dalšího? A co bys odbanoval, pokud bys mohl vybrat jednu kartu.

Já nevim, co je zabanovaný a proč :-D. Inalla mi jako začátečníkovi vadí z principu, během turnaje jsem viděl, jak někdo vytáhl A4 papír na velkou tabulku, aby hráče Inally kontroloval. Jestli je ke karetní hře potřeba pomalu excel, tak je asi něco blbě. Na druhou stranu klobouk dolu před těma, co ji dokázali suverénně pilotovat.

Hárovník