Zdravím všechny čtenáře a hráče Duel Commanderu především. Nová sada Ikoria: Lair of Behemots je už nějaký ten týden tady a tentokrát bych se chtěl věnovat přímo jí a novým kartám, které jsou na našem formátu relevantní. Tohle review jsem se rozhodl trochu pozdržet kvůli ban announcementu, který byl již měsíc dopředu plánován na 25.5., abych tak nepsal o kartách, které by záhy poté nebylo možné hrát.
A taky že je psát o čem. Duel commander má v podstatě legacy cardpool, tedy že se dají hrát téměř všechny karty, co kdy za dlouhou historii hry vyšly, krom samozřejmě těch zakázaných. To v praxi znamená, že se nové karty jen těžko můžou v takové konkurenci často prosadit. Je tedy poněkud překvapivé, kolik použitelných karet do našeho formátu v této sadě vyšlo. Bylo tím pádem těžké zvolit, které z nich jsou ty nejsilnější a nejužitečnější.
Jako u kterýchkoliv mých dalších rozborů bych se chtěl nejdříve věnovat kartám, které se jen tak tak nedostaly do nějakých z listů, a pak vypsat zvlášť top deset karet, které se budou hrát přímo v balících, a v druhé části top pět karet, které se pravděpodobně budou hrát jako generálové.
Co se mechanik týče, tak kromě navrátivšího cyclingu, který má nyní na spoustě karet cenu jedné bezbarvé many a silného finishera v podobě Zenith Flare, nám sada představila dvě hlavní nové – Mutate a Companion. Ta první, která umožňuje zahrát bytost s Mutate položením buď na, nebo pod, jinou nonhuman bytost, kterou hráč vlastní už vyloženou na stole, s tím, že si nově vytvořená bytost vezme sílu a odolnost od jedné vybrané z nich a jejich schopnosti dohromady, se na jiných formátech kromě standardu a limited moc neuchytila. Má totiž hned několik, na první pohled jasných slabin.
Zaprvé, aby se daly bytosti hrát za mutate, musí hráč už nějakou „nelidskou“ bytost mít na stole. Tím je poněkud situační, lehce obehratelná, a horší ve chvíli, kdy je hráč pozadu za svým protihráčem a nemá zrovna moc bytosti ve hře. Zadruhé veškeré zabíjení, exilování, vracení na ruku nebo do knihovny, ovlivňuje všechny bytosti, ze kterých se mutate bytost skládá. Tak si hráč při zabití mutované bytosti lehce naběhne do karetní a tempo nevýhody. A zatřetí, což je trochu problém u všech nových mechanik, je keyword dobrý jen tak, jako jsou hratelné karty, co ji mají na sobě napsané. A těch je mutate bytostí z Ikorie jen pomálu. Jako použitelnou bych označil v podstatě jen Sea-Dasher Octopus, která nabízí zajímavý efekt, je pěkně levná a navíc má flash, takže se dá hezky hrát na konci soupeřova kola a mohla by se tak vyskytovat v agresivních, tempo balících s modrou.
Companion však na druhou stranu rozvířil svou unikátností vody všech existujících formátů a zároveň spoustu bouřlivých diskuzí. Dává totiž možnost jednoho konkrétního companiona každou hru, pokud jeho balík splňuje určitou podmínku, zahrát ze sideboardu jako by ho hráč měl na ruce. Představuje tak bezprecedentní mechaniku, která ovlivňuje dříve nevídaným způsobem hru již při samotném deckbuildingu. Mechanika jako taková není tak zlá, jak by se při pročítání jistých článků a diskuzí mohlo na první pohled zdát. Problém však nastává tehdy, kdy ona podmínka nedostatečně vyvažuje stálou karetní výhodu, kterou companion nabízí. To je třeba případ již zabanovaných karet jako Zirda a Lurrus na legacy, ten druhý dokonce i na vintage, a Lutri v Duel Commanderu. Ta totiž v našem formátu v podstatě neměla vůbec žádnou nevýhodu a bylo tak jasné, že tento každou hru přítomný bonus není možné již stávajícím top balíkům nechat.
Mezi kartami, co se do mého top listu nevešly, ale které i tak stojí za zmínku, je Dire Tactics, což je dvoumanový exilující instantní removal, který se bez jakékoliv další podmínky jen za ztrátů životů podle odolnosti exilované bytosti zbaví cílové bytosti, Shredded Sails je removal, který se za dvě many instantně zbaví buďto artefaktu, nebo dá čtyři zranění do cílové flying bytosti, což může být relevantní proti různým matchupům, jako je třeba Kraum nebo Kess. Ominous Seas představuje levný payout pro ty strategie, kde se líže hodně karet, jako je třeba Uro, a tvoři dvoukaretní kombo s kartou Greater Good pro líznutí celého balíku, Jegantha, the Wellspring je užitečný companion pro pětibarevné generály jako je Kenrith, the Returned King, nebo Sisay, Weatherlight Captain, kde navíc také tvoří dvoukaretní kombo s bytostí Najeela, the Blade-Blossom. Mezi mými oblíbenými kartami je také Call of the Death-Dweller, což je šikovná reanimace pro agresivní černé balíky a Bastion of Remembrance, což je hůře ničitelná verze Blood Artisty.
Top 10:
10. Heartless Act – Už dlouho nevyšel dvoumanový instantní černý removal bytosti, který by se rovnal, nebo i překonal Go for the Throat. Tedy až doteď. Je sice otázkou, jestli je více relevantních cílů, co mají na sobě nějaké žetony nebo co jsou artefaktovými bytostmi. V každém případě je za mě Heartless Act nejlepší dvoumanové černé zabíjení co kdy vyšlo. Velký bonus je i to, že bytostem, co nějaké ty žetony mají, tohle kouzlo alespoň umí nějaké sebrat a není to tak ani proti nim úplně mrtvá karta.
9. The Ozolith – Co se žetonů na bytostech týče, generálům, jako je například Karlov of the Ghost Council nebo Reyhan, Last of the Abzan vyšla nová zajímavá hračka v podobě tohohle šikovného artefaktu. Jedná se o takové odkladiště žetonů bytostí, co opustí hru, ze kterého si je můžou zase před začátkem combatu sebrat. Právě šikovné časování druhé ability, kdy bytost žetony nedostává třeba až v dalším upkeepu, ale rovnou to kolo, a užitečnost té první, kdy bytost nemusí jít do hrobu, ale stačí, aby se třeba jednalo o generála, který jde do command zóny nebo bytost jdoucí na ruku, za mě z této karty dělá velice šikovnou věc, která by se v určitých balících jistě hrát měla.
8. Fight as One – Sada představuje další z početné rodiny bílých jednomanových combat tricků, který se odlišuje už jen tím, že posiluje a chrání dvě bytosti naráz. Dát bytosti indestructible sice není většinou tak dobré, jako protekce na vybranou barvu, ale možnost cílit dvě bytosti, a navíc je i o něco posílit a udělit tak třeba i víc zranění do hráče je natolik dobré, že si tahle karta místo v agresivních decích určitě najde.
7. General’s Enforcer – Na zhruba sedmém místě máme další posilu do převážně agresivních balíků. Queen Marchesa, Saskia the Unyielding, General Kudro of Drannith, Jirina Kudro, Tymna a Sidar je jen částečný výčet hraných human generálů, které tohohle pomocníka, co je dokáže udělat nezničitelným, velice ocení. Trojka dozadu je také často relevantní a přidaná hodnota v podobě exilování karet z hrobu představuje lehce manově dražší a tedy pomalejší, ale i tak šikovnou odpověď na velké množství, s hrobem pracujících generálů, jako jsou titáni Uro a Kroxa, ale i třeba Kess nebo Hogaak.
6. Luminous Broodmoth – A u bílé ještě chvíli zůstaneme. Ikoria totiž přínáší velmi zajímavou bytost, která také chrání ostatní bytosti hráče, tentokrát mechanikou podobné persist nebo undying. Jiná umírající bytost, co nemá flying se vrátí zpátky do hry s flying žetonem. Tahle můra tak umožňuje donekonečna obětovávat jinou bytost s persistem nebo undyingem a vracet je zpátky do hry na střídačku s jedním a druhým typem žetonů. Představuje také ochranu proti většině hraných plošných ničení a ani svým 3/4 tělem za čtyři many není sama o sobě k zahození.
5. Sprite Dragon – Tahle bytost má zase s Lutri společné nejen barvy, ale taky i fakt, že je perfektním přídavkem do balíku, který zrovna dvakrát žádnou pomoc nepotřeboval. Řeč je o Ludevic/Kraum dvojici a jednom z obecněji nejsilnějších balíků na formátu. A že se tam také skvěle hodí. Je levný, má flying a haste, může být zahrán krásně kolo před Ludevicem, aby se i příští kolo krásně proletěl do soupeře a dal líznout kartu navíc, a ještě ke všemu s každým noncreature kouzlem, kterých tyhle tempo decky hrají spoustu, pěkně a natrvalo roste. Jedná se o hrozbu, která na první pohled nemusí vypadat nijak silně, ale rozhodně nedoporučuji podceňovat.
4. Mythos of Nethroi – Mythosy jsou cykly kouzel s velice pěknými, unikátními arty, které povětšinou nejsou jen tak tak dost dobré, aby si našly do ideálně postavených Duel Commander balíků cestu. Tento Mythos je však výjimkou, hlavně z důvodu, že se ho někdo jako jediný rozhodl zlevnit oproti ostatním o jednu manu a navíc z něj udělal instant. To z něj dělá jeden z nejlepších single-target removalů ve formátu. Ono zničit v „instant speed“ za tři many cokoliv, co není země, jen tak něco neumí. Sice to kouzlo v univerzální hranosti trochu omezují barvy na WBG+ decky, a pokud všechny ty tři barvy k dispozici nemáme, tak to umí trefit jen bytost, ale stejně se jedná o kartu která je novým „removal powercreepem“.
3. Lurrus of the Dream-Den – O téhle bytosti budu v kontextu nejlepších karet formátu psát dvakrát, a to zcela oprávněně. Pro tentokrát se o něm chci bavit jako o companionovi. Jeho podmínka hrát jen permanent karty do mana costu 2 a míň je splnitelna celkem lehce – většina competitive balíků v tak rychlém formátu chce stejně hrát co nejlevnější karty. To je také důvod, proč byla tahle kočička zakázána na Legacy a dokonce i Vintage, kde dokázala podruhé hrát Black Lotusy a podobná zvěrstva. V souvislosti s Duel Commanderem je jeho využitelnost trochu omezená, protože se jeho podmínka vztahuje i na generála. Hrát ho jako companiona tak mohou aktuálně využít jen dva generálové – Ayli, Eternal Pilgrim a hlavně Karlov of the Ghost Council, který se dosud jako jeden z těch silnějších balíků již hrál i na těch největších turnajích. Po pár úpravách tak Karlov získal svého „partnera“, který jinak rychlému, all- in, agresivnímu balíku dává možnost znovu zahrát všechny životy přidávající nástroje, agresivní bytosti, dokonce i generála samotného. Díky němu jinak deck, který celkem rychle přichází o dech v pozdějších fázích hry, dostává zcela nový rozměr.
2. Fiend Artisan – Ikoria krom mnoha dalšího přinesla i tuhle, na první pohled velmi zajímavou a silnou bytost. Zprvu se nabízí přirovnání, že se jedná o kombinaci karet Birthing Pod a Tarmogoyf, ale úplně tomu tak není. Tarmogoyf se v našem formátu hraje jen sporadicky, a to proto, že se jedná jen o tupého bijce, který nemá žádnou jinou schopnost. A to Fiend Artisan rozhodně není i když zase neroste tak rychle a automaticky jako Goyf. Taky jeho ability je na jednu stranu v něčem lepší než Birthing Pod, v něčem však podstatně horší. Největší nevýhoda používání jeho ability je ta, že stojí mnohem víc many. Mimo obětování musíme místo dvou man nebo many a dvou životů zaplatit jednu a navíc celý manacost hledané bytosti. Fiend má však velkou výhodu v možnosti hledat jakoukoliv bytost, nejen o jednu manu dražší než obětovaná. Kombinace možnosti hledání s velkým tělem v pozdější fázi hry z něj dělají jednu z nejlepších (a taky současně finančně nejdražších) bytostí sady, kterou ve formátu určitě dřív nebo později potkáte.
1. Drannith Magistrate – Nakonec se dostáváme k nejlepší kartě sady pro Duel Commander, která je překvapivě opět bílá. Je zajímavé, kolik nových silných karet barva, v poslední době nazývaná nejslabší, v sadě získala. A taky, že se jedná o skutečnou posilu. Magistrate je nový „hatebear“, tedy soupeřův život znepříjemňující bílá dvoumanová bytost, která je dle mého pro formát dobrá možná až moc. Tahle 1/3 bytost totiž přímo zakazuje soupeři hrát karty odkudkoliv, kromě z ruky. V prvé řadě to znamená, že si soupeř nezahraje generála. Pokud tenhle malý human projde ve druhém kole do hry, zvlášť proti balíkům, které se dost dobře zbavit bytostí neumí, tak si soupeř už moc neškrtne. I kdyby zakazoval jen hraní generálů, tak by se podle mě hrál v každém balíku s bílou. On však umí daleko víc. Cascade, Suspend, Escape, Flashback. Všechny tyhle mechaniky i mnoho dalších tahle bytost zesměšňuje. Nehledě na to, že v kombinacích s kartami Possibility Storm nebo Knowledge Pool nenechá soupeře už zahrát vůbec nic (s nimi se totiž karty hrají z exilu). Z těchto důvodů mám za to, že člověk hrající bílou musí mít sakra dobrý důvod proč tuhle bytost jinak nehrát.
To je ode mě ohledně karet ze sady zatím vše. Krátce doplním druhou část, kde se budu věnovat novým generálům a připojím i pár nových decklistů pro inspiraci. Tak tedy na shledanou u mého dalšího článku.