Vždy mě zaujalo, když soupeř během hrání zahrál nějakou upravenou alterovanou kartičku (Alter). Říkal jsem si, že by to bylo super… kdybych taky mohl svoje karty takto upravit. Pak jsem se jednou setkal v tehdejší herně Temný střelec s Michalem „ReMi“, který tam zrovna maloval alter někomu a hned celý set za pultem, ani už si přesně nepamatuji o jaké karty šlo. Chvilku jsem ho pozoroval a zjistil, že to vlastně není ani nic tak složitého…

Altery

Nicméně jsem pak na nějakou dobu přestal mtg hrát a tak jsem na tuto událost prakticky zapomněl.

Co používám za vybavení

Když jsem se po dlouhé době vrátil k hraní MtG, tak jsem si řekl, že by bylo fajn vyzkoušet si pár kartiček namalovat. Koupil jsem si nějaké obyčejné štětce a sadu citadel, vzal jsme si nějaké landy a začal experimentovat. První alter bych asi na turnaji použít ani nemohl, jeho váha díky silné vrstvě barev by mi neprošla… Nicméně druhý už byl lepší a třetí už byl v pořádku.

Sada citadel pro začátek byla dobrá pro alter

Paletka

Jak jsem používal ty barvy, tak jsem zjistil, že je potřebuji i míchat. Zkoumal jsem na webu jak to mám ideálně realizovat. Z videí jsem zjistil, že nejlepší varianta je mokrá paletka. A protože mám 3D tiskárnu, tak jsem si hned jednu navrhl a vytiskl.

Paletka na alter
Another „brainstorm“

Štětce

Další logický krok byl, že mě limitovala kvalita štětců, které jsem si koupil v blízkém papírnictví. Začal jsem tedy pátrat po nějakých kvalitnějších… Po mnoha pokusech jsem dospěl k ideální kombinaci (ta mi vyhovuje a používám ji stále). Na opravdu tenké linky používám 2 štětce:

  • Army painter Insane detail
  • Army painter psycho
Štětce na alter které aktuálně používám

Na větší plochy, jako jsou okraje atp. používám obyčejný plochý štětec, který po každé kartě pečlivě čistím v acetonu. Aceton barvy rozpustí a dostane se lépe než ředidlo až do hloubky štětce. Když potřebuji různé efekty, jako je cákanec krve či hvězdy, tak používám prakticky na nic jiného nepoužitelný plochý štětec od koh-i-nooru (snad nejhorší štětec, který jsem kdy měl). Malovat se s tím prakticky nedá, ale cákat barvu to zvládá dobře díky tvrdým umělým štětinám… Pak je dobrý na vyndavání barvy z lahviček, když se otočí držadlem, tak poslouží i jako dávkovač barvy.

Barvy

Teď jsem se již praxí propracoval i k jiným barvám, než se objevují na fotografiích na mém profilu. Citadely jsem vyměnil za americké Golden fluid acrylic. Jestli se nějaké barvy dobře míchají a mají tenkou vrstvu, tak právě tyhle (lepší neznám).

Finální ochrana

Jedna karta mi zabere cca hodinu až dvě podle složitosti úprav. Nicméně mně se vizuálně líbí borderless úprava, takže tuto úpravu najdete v mých alterech často. Jako finální vrstvu používám lak, ke kterému jsem se také propracoval praxí, a to je Satin Varnish od Army Painteru. Zkoušel jsem i jiné laky a tenhle u mě nakonec zvítězil… byť s ním zažívám krušné chvíle… když se lahvička nafukuje a podobně. Nicméně stojí to za to.

Lak neboli varnish ten vlevo je prostě nej...
Týr runa alter

Podpis

Jak moje karty poznáte? Jednoduše – jako značku na nich používám runu „Týr“ neboli „Teiwaz“, což je podle mého data narození bůh války a vítězství. Tuto runu na mých kartách vždy někde najdete, s výjimkou jednoho Brainstormu, který jsem chtěl věnovat bez označení.

Vzorek mé práce

Závěrem

Pro zvědavé je možné nahlédnout kdykoliv do portfólia alterovaných kartiček, které pravidelně aktualizuji na webu. Prozatím karty na objednávku nekreslím… tolik času na to nemám, ale třeba se to časem změní. Určitě plánuji hotové karty nacenit a tahat to s sebou na turnaje. Zájemcům sem tam nějakou alterovanou kartu prodám. Aktuálně hraji formát Duel Commander a EDH. Moje balíčky jsou většinou plné alterů.