Vítám všechny u mého dalšího článku. Tentokrát přináším report ze srpnového turnaje, který se konal 30. srpna v Úvalech. Event byl zároveň předposlední příležitostí, jak získat body do Dragon World ligy. Její průběh je mapován tabulkou dostupnou zde: https://dragon-world.cz/liga/dragon-world/?fbclid=IwAR0BDntAys0PP1dtOX5ukZpKZIrvmTnu7A8cXOgYFljB_79drPAAObOwMwY.
Turnaje se účastnil uctivý počet 39 hráčů. Do Restaurace Homolka, kde se turnaj konal, jsme se tedy vešli tak akorát. Na místě vládlo příjemné klima, způsobené vhodnou polohou u lesa, a musím pochválit i velikost stolů, osvětlení i větratelnost.
Rozbor Balíku
Tentokrát jsem moc neváhal, s jakým balíkem se turnaje zúčastním. Z předchozí zkušenosti jsem měl kladné pocity ohledně Tymna/Thrasios Aluren komba, s kterým jsem se už několika turnajů účastnil. Můj build byl téměř totožný tomu, se kterým jsem se v Pardubicích v červenci dostal do top 8. Téměř totožný decklist je dostupný zde: https://www.mtgtop8.com/event?e=26559&d=405005&f=EDH.
Balík je nejen jeden z nejsilnějších, které současná metagame nabízí. Neexistují skoro žádné špatné matchupy, umí zabít v podstatě už ve druhém kole, a zároveň má i velice silnou lategame. Partner dvojce generálů dokáže zpomalit tlak agresivních balíků a oba z nich dokážou přinášet více karet. To znamená dostat se rychleji ke složení dvou kousků komba. Přístup ke čtyřem barvám také dává k dispozici téměř dvacet tutorů. Také nejkvalitnější zabíjení, discardování, a rampu v podobě manových elfů, jaké se ve formátu jen hrát dají.
Ten hlavní důvod, proč tento balík tak často přináším na turnaje, je ten, že mě ho hrát opravdu baví. Nemám rád lineární strategie a agresivní balíky, kdy čas pracuje proti mně. Kde je člověk dán na milost šanci, jestli má soupeř zrovna tu správnou odpověď. Tenhle balík dokáže vyhrát v jediném kole, často i z na první pohled bezvýchodné situace.
Je důležité při jeho pilotování znát přesný obsah, jak všechny komba a synergie fungují. Ale také i balík, který hraje soupeř, a jak může do game plánu zasahovat. Jestli hraje aggro a snaží se soupeře zabít co nejrychleji. Pak je potřeba složit kombo a vyhrát o to dříve. Nebo hraje kontrol a má přehršel interakcí, kterými je schopen zasahovat do hry. Poté se musí kolem nich hrát pomocí generálů a přinutit ho postupně odpovídat. Výhru pokud možno pojistit cíleným zahazováním z ruky.
Winkondice balíku jsou přitom dvě hlavní komba: Aluren a Recruiter of the Guard, který ústí v postupné najití dalších kousků v knihovně, a výhrou postupným hraním a vracením Cavern Harpy a Ukkima, Stalking Shadow. To postupně ukradne veškeré životy soupeře. Druhé kombo potom obnáší odemlít si podstatnou část balíku pomocí Cephalid Illusionist a Nomads en-Kor. To je následované zahráním flashbacku Dread Returnu z hrobu obětováním těchto dvou bytostí plus Narcomoeby na Lotleth Gianta, který je schopen ubrat 20+ životů soupeři najednou.
Matche
- Match – Weisskopf Marek, Hogaak, Risen Necropolis
Jako hned prvního soupeře dostanu Hogaaka. Je to generál, se kterým jsem se přes jeho poslední dobou zvýšenou oblíbenost na turnaji zatím přímo nepotkal. Sám jsem ho však párkrát postaveného měl, a tak vím dobře, co od toho matchupu můžu očekávat. Duševně se připravuji na závod, kdo zvládne vyhrát hru rychleji, s minimem interakce z obou stran.
Dávam pryč vlažných sedm a po mulliganu nechávám ruku s Deadly Rollickem, Shukem a Eternal Witnesskou. Doufám tedy, že se nestane neštěstí a o „rolák“ nepřijdu předčasně nějakým discardem. Naštěstí to soupeř nemá kdovíjak rychlé. Žádným zahazováním nedostanu a Hogaak se do hry podívá až ve třetím kole. To už mám na stole Thrasiose vyzbrojeného Shukem, a tak mi stačí jen položit Tymnu, poslat Rollickem Hogaaka do exilu a projet se do prázdné obrany. Jelikož tímto soupeř přišel o celý hřbitov, nehrozí, že by zdraženého generála opět brzy zahrál.
Nemá tak odpověď na moje útočící generály, a já o pár extra líznutých karet později dostanu Eladamri’s Call. Ten mi najde Cephalida a postupným oblékáním Shuka si namelu knihovnu ke zbytku komba. Zahraji ještě pro jistotu Cabal Therapy na Crop Rotation, protože má soupeř dvě neznámé karty a odtaplé many. Instantní Bojuka Bog by mi v reakci na reanimaci mohla výrazně zkazit den, ale zjistím, že soupeř žádnou interakci nemá.
1:0
Druhá hra se pro mě už od začátku nijak příznivě nevyvíjí. Dostanu ihned v prvním kole Thoughtseize, rychle následovanou Inquisition of Kozilek a Mesmeric Fiend. Moje úvodní ruka je tedy ta tam. Naštěstí stihnu před posledním discardem zahrát Ice-Fang Coatla, který mi hned od příštího kola pomocí Tymny začne přinášet karetní výhodu. Druhá věc je, že soupeři sice přišly všechny možné discardy, ale absencí druhé bytosti nedokáže zahrát Hogaaka.
Toho nakonec zvládne zahrát až v pátém kole, pomocí Saproling Migration. To jsem si už ale zvládl líznout pár karet navíc a jsem na něj řádně připraven. Coatl se Neoformem přemění na Barrina, který jej vrací na ruku. Karetní výhoda a velká boardpresence mě usadí do vedoucí pozice a o pár kol později díky Alurenu a Demonic Tutoru do Recruitera rozjíždím kombo, na které soupeř nemá odpověď.
2:0, 1:0
2. Match – Tarland, Sky Summoner
Další generál mě celkem překvapí a přiznám se, že jsem nečekal nic kompetetivního a silně soupeřův balík podcenil. Neuvědomil jsem si, že šikovně kloubí velké množství interakce v podobě rušení a vracení na ruku, a rychlého tlaku vzduchem, jakmile se generál dostane do hry. Nakonec to byl zápas, který mi dal na tomhle turnaji zabrat snad nejvíc ze všech.
První hru se snažím proti soupeři hrát jako proti jakémukoliv kontrolnímu balíku. Tedy interakce vylákávám svými generály, s myšlenkou, že soupeři bez karetní výhody v command zóně brzy dojdou a já pak můžu v klidu ukončit hru. Thrasios i pár prvních spellů mi jsou podle plánu zrušeny. Soupeř však v pátém kole dostane generála do hry, zruší mi připravené zabíjení a najednou shledávám, že jsem v pořádném průšvihu. Spočítám si, kolik zranění během následujících kol dostanu a jak moc mám času najít a zahrát kombokill.
Vyjde mi, že těsně vyhraji před kolem, kdy umírám na hromadu drake tokenů. Ještě se přesvědčím Tidehollow Scullerem, že mě nečeká žádné nepříjemné překvapení. K mé smůle si soupeř hned poté lízne Mana Short, takže v mém dalším kole nemůžu nic zahrát a na příští útok umírám.
0:1
Druhou hru soupeře pobavím, když najdu ve druhém Trinket Mágem Shuko. Pochopím tak, že moje komba nezná, což je pro mě podstatná výhoda. Situace se vyvíjí podobně jako první hra a kolo před smrtí, když jsem na jednom životě, má soupeř daleko víc karet než první hru a čtyři volné many. Já si navíc smolně líznul Lotleth Gianta, takže jsem navíc měl starost dostat ho nějakým způsobem do hrobu, abych ho mohl zdarma reanimovat. Potřebuji si najít nějak Cephalida a zahodit si Gianta z hrobu zahranou Therapy, kterou tak nemůžu použít proti interakci soupeře.
Nezbývá mi nic jiného, než sázet na soupeřovu nezkušenost mého balíku a hraju Survival of the Fittest. Z protější strany stolu na mě vyskočí Gifts Ungiven, kterou po chvíli dumání soupeř najde Force of Will, Force of Negation, Gush a nepodstatnou čtvrtou kartu. Já jsem nucen nechat mu Force of Negation a Gush, aby měl jen jednu reakci a pouze na noncreature spelly. Ten byl pravděpodobně přesvědčen mým patrným a opodstatněným zoufalstvím a nejdřív si dá Gush a poté mi ruší fitko. Já si částečně oddychnu, vyloženým Fiend Artisanem si najdu Cephalida a odemílám. Žádná reakce. Nic se ani nestane po zahrání Cabal Therapy ani Dread Returnu a po přepočítání mého hřbitova soupeř vzdává.
1:1
Po vyčerpávajícím výkonu nás čeká třetí hra, na kterou zbývá jen pár minut. Jelikož však oba dokážeme vyhrát velice rychle, tak se bez obav pouštíme do té rozhodující. V té soupeř ve druhém zahraje Baral, Chief of Compliance a trochu neuváženě Misdirection na můj Wild Growth. To mi, vzhledem k počtu zemí a manových bytostí, vůbec nevadí, soupeři ale nepřišel žádný counterspell. To znamená, že mi o dvě kola později nic nezabrání se odkombit a v nastavených kolech vyhrát hru i match.
2:1, 2:0
3. Match – Tymna/Kraum, Roman Vejdělek
Roman, se kterým jsme se za ty roky na turnaji potkali už mockrát, se na tomto turnaji vrátil ke svému původnímu balíku. To je pro mě dobrá zpráva, protože je to lepší matchup než Izzet partneři. Jedná se o tradiční kontrol deck, který nehrozí vyhrát rychle hru a navíc nestraší Blood Moonem.
První hru zvládnu složit kombo Cephalida s Nomády poměrně rychle, Roman je však odtaplý a je jasné, že má na ruce vícero odpovědí. Odemílám tedy jen část knihovny a odkládám kombení samotné, ve víře, že další kolo si zajistím čistý vzduch. Na konci kola dostávám Fatal Push na Cephalida. Toho si v mém kole dokážu zreanimovat a pokouším se přes kombo ukončit hru. Chci se podívat Cabal Therapy, ale nemám volnou manu, takže dostávám Daze. To vypadá špatně, ale už není cesty zpět. Odemílám většinu karet a hraju Dread Return.
Až teprve teď zjistím, že Roman trpělivě držel tu perfektní odpověď – Kaya’s Guile. Instantně mi tak zmizí celý hřbitov a zůstávám bez komba a asi s dvaceti kartami v knihovně. Na stole mám sice Oko, a tak se snažím vyhrát přes combat damage, ale dostanu Council’s Judgement a moje poslední naděje se rozpadá v prach.
0:1
Druhou hru si pouze pamatuji, že Roman trpí solidním případem manascrew. Rychle tak nastolím draw engine přes útočící bytosti a Tymnu a páté kolo ukončuji hru přes Aluren kombo se zároveň hranou Thoughtseizou, která uvolní cestu.
1:1
Na rozhodující hru nám však zbývá ještě méně času než v mém předchozím matchi a Roman mě pochopitelně se svým kontrolem vyhrát v těch málo kolech nenechá.
1:1, 2:0:1
4. Match – Doran, the Siege Tower, Ondřej Fábin
Jako dalšího soupeře, k mé smůle, dostanu Abzan. Doran je sice rychlý a umí zabít taky pěkně konzistentně, ale problém je Anafenza, na kterou se dá pro druhou a třetí hru velmi jednoduše „nasidovat“. Ta narušuje Cephalid kombo, takže se proti ní hraje velmi těžce a jedná se snad o ten nejhorší matchup.
První hru navíc prohrávám hod kostkou, což proti agresivním balíkům není nikdy dobře. Oba začneme elfem, jenže ten můj dostane ve druhém removalem. To však znamená, že Doran přichází až o kolo později a já si zatím hraji tutor a v podstatě už tak mám Aluren kombo na ruce. Dostávám Doran útokem a ve třetím hraju Tidehollow Scullera, abych checknul, co na mě Ondra chystá. Vidím Abrupt Decay, Council’s Judgement a taky Scullera. Trochu se mi orosí čelo, protože má přesně to, co potřebuje, aby mě zdržel od kombení a dalším útokem potom dorazil. Vezmu Scullera a naštěstí pro mě se Ondra unáhlí. Zabíjí mi Scullera už ve svém kole, nejspíše aby vyčistil cestu útočníkům. V tom případě mu nezbývá co hrát v mém kole, kdy pokládám Aluren a s posledním životem ukončuji kombem hru.
1:0
Ondra však posílá Dorana na lavičku výměnou za Anafenzu a mně nastávají krušné časy. Hraje manovače v prvním do generálky ve druhém, což vzhledem k mému pomalejšímu startu moc nestíhám. Když se v ní záhy připojí Stoneforge Mystic se svou zasloužilou Jitte a Mother of Runes, není nic, co by z mé strany šlo dělat. Jsem tak rychle zadupán s jak Alurenem, tak i Gifts Ungiven na ruce.
1:1
Třetí hra se potom odehrává velmi podobně té předchozí. Anafenza ve druhém následovaná removaly a dalšími bytostmi, které nestíhám řešit a ani najít jiné východisko.
1:2, 2:1:1
5. Match – Kenrith, the Returned King, Honza Trdla
Páté kolo potkávám zajímavý balík, který bych nejlépe popsal jako pětibarevný bytostní goodstuff. Moc nevím, co od toho můžu očekávat. První hru toho moc neuvidím, protože se soupeř jaksi zasekl na jediné zemi. Další mu přišla až řadu kol později, to už jsem se ale párkrát projel bytostmi s Tymnou na stole. Mám tedy víc karet, než stíhám zahrát a dokonce kvůli tomu zapomenu zahodit do hand size. Zajímavá situace nastává, když mi dojde Aluren kombo, ale vzhledem k velikosti soupeřovi ruky se ho bojím zahrát. Nevím, co všechno by soupeř mohl najednou vyndat. To tedy hraji až kolo později, poté, co se podívám Scullerem a zjistím, že mi ve výhře vlastně nic nebrání.
1:0
Druhou hru to už soupeři přijde normálně, oba začínáme hru Noble Hierarchem. On hraje Demonic Tutor, a poté vyloží Command Tower. Očekávám tedy nějakou interakci na moje kombení, ale má domněnka je, že hledání posloužilo právě manové stabilizaci. Když potom další kolo ukončuji hru přes Cephalid kombo a podívám se Therapy do soupeřovi ruky, tak se moje domněnka potvrdí.
2:0, 3:1:1
6. Match – Aminatou, Josef Kumštýř
V závěru základní části zjišťuji moje šance na postup do top8. Je mi řečeno, že musím vyhrát i šestý match. K mé smůle navíc potkávám velmi silného oponenta, který už za sebou má řadu vyhraných turnajů.
První hru nechávám ruku se dvěma zeměmi, dvěma manovými elfy, nomády a Gitaxian Probou. Když se však podívám na soupeřovu ruku, vidím k mému zděšení nejen Balanci, ale i Toxic Deluge. Nezbývá mi tedy nic jiného, než je ze soupeře dostat co nejdříve. Zahraji nomády a elfa a dostanu Balanci. Pepa se rozmýšlel, zda ji zahrát takhle rychle. Zajímavá skutečnost je, že by jinak prohrál. Líznul jsem si totiž tutor a zvládl bych si najít Cephalidy a ukončit hru, na což v tu chvíli jinak neměl reakci.
Já ale o své bytosti přicházím. Hraji poté toho druhého manovače a Tymnu, abych z něj dostal i Deluge. Tak se i stane. Zbavil jsem se tak obou hrozeb, ale obě byly kladnou výměnou pro soupeře. Jsem tak výrazně zpomalen a navíc i v karetní nevýhodě. Když se proti mně na stůl dostane Aminatou i Jace, the Mindsculptor, zatímco já si líznu škodolibou Narcomoebu, tak radši jdeme na další.
0:1
Ta se pro mě už vyvíjí daleko příznivěji. Podaří se mi jakž takž ustanovit vedoucí pozici, kdy úspěšně měním moje generály za drahocenné zabíjení a counterspelly, zatímco si na ruce dávám dohromady svou výhru. Poté se ale unáhlím a pokouším se kombit, i když vím, že soupeř má na ruce Force of Negation a jednu neznámou kartu, samozřejmě bez volné many. Při hraní Dread Return zjišťuji, že ta poslední karta byla také modrá, a tak je mi můj finální krok komba odklizen do exilu.
Navíc jsem klíčové karty měl až blízko dna knihovny, a tak mi po mém pokusu zbývá jen zhruba dvanáct karet. Na stole mám Oka, který produkuje jedno oživené jídlo za druhým, kterými se snažím vyvíjet tlak. Seberu dokonce i monarcha, kterého mi však soupeř rád nechá s myšlenkou, že se dolížu a prohraji o to rychleji. Moje jediná naděje je tedy vyhrát na combat damage a s každým kolem se moje šance tenčí. Mám sice Oka a obřího Fiend Artisana. Dva Terminusy mě i přes zamíchání dalších karet zpátky do knihovny zbrzdí natolik, že vyhrát jen tak tak nestihnu.
0:2, 3:1:2
Závěr
Po velice nadějném startu jsem tak z boje o top 8 vyřazen napínavými hrami, pár nešťastnými matchupy a také i vinou pilota. Dvakrát jsem se pokoušel odkombit se přes očividnou soupeřovu interakci a v obou případech se mi to vymstilo. Jedná se o velkou nevýhodu Cephalid komba, kdy při přerušení v určitý moment není cesty zpět a dá se tak tím kombem i prohrát. Jinak jsem byl turnajem, balíkem i hrami samotnými nadmíru spokojen.
Chci v závěru poděkovat organizátorům za dobře odvedenou práci, Vojtovi Kotkovi za profesionální judgování, Vojtovi Benešovi za odvoz a v neposlední řadě soupeřům za zajímavé a napínavé hry. U dalšího článku na shledanou.
Petr Vach
Super report!?