Úvod:

Zdravím všechny čtenáře Dragonworld. Nastal čas, abych se poněkud vymanil z jiných povinností a také se podělil o moji zkušenost ze 14tého Pražského turnaje. Ten se konal 19. září v luxusních prostorách Vinohradského Pivovaru pod záštitou skupiny https://www.facebook.com/PragueDuelCommander. Turnaj byl zároveň první příležitostí, jak získat body do Dragon World ligy 20/21. Ta ústí po roce turnajů ve speciální turnaj pro 8 nejlépe obodovaných. Viz. https://dragon-world.cz/liga/dragon-world-2020-21/.

Turnaje se i přes narůstající covidovou situaci zúčastnilo krásných 58 lidí, tentokrát s naší početnou Hradeckou/Pardubickou výpravou. Event tedy doprovázela i řada opatření, jako nošení roušek i při hraní, měření teploty při vstupu do místnosti atd. Přesto se turnaj konal v pohodové, vzrušující atmosféře. Prostory Pivovaru jsou perfektně osvětlené, s dostatkem míst k sezení a skvělou obsluhou.

Balík:

Turnaje jsem se tehdy rozhodl zúčastnit s něčím více přímočařejším a méně komboidním. Moji volbou pro tentokrát byl Karlov, of the Ghost Council a jeho věrný kocour Lurrus of the Dream-Den jako companion. Zvolil jsem tak z více důvodů. Zaprvé mi možnost osmé karty každou hru přijde velice silná, a to i po nerfnutí Companion mechaniky. I když se za vložení companiona do ruky musí nejdřív platit tři many, stejně se jedná o karetní výhodu zadarmo. Tím spíš, že je možné ho hrát s minimálními ústupky v deckbuildingu.

Obrovské množství životy přidávajících jednomanových karet dává balíku neuvěřitelnou konsistenci, která se i projevovala v praxi. Mít 4/4 Karlova ve druhém kole se mi dařilo opravdu často. Velmi levná křivka a schopnost tak „předběhnout“ interakci kontrolních balíků v kombinaci s karetní výhodou v podobě Lurruse. To jsou hlavní důvody, proč jsem se rozhodl tenhle balík vzít na turnaj. Očekával jsem potkávat proti sobě velké množství kontrolů jako je Uro, Aminatou, Tymna/Kraum. Celou metagame je možné vidět zde, hned pod tabulkou ligy: https://dragon-world.cz/turnaj/14th-prague-duel-commander/.

Matche:

  1. Match- David Winkler, Prossh, Skyraider of Kher

Hned v prvním matchi jsem potkal Davida, se kterým jsem na žádném turnaji ještě nehrál. Ten se tehdy chopil pokusu vlastní tvorby dle jeho slov- landdestrukčním Prosshovi. Hned mi to bylo jasné, hned jak jsem přišel o první zemi. Balík zaměřený na ničení landů to má proti aggru, které končí na třetí maně velice těžké.

První hru mu ani nepomohlo, že musel mulliganovat do pěti. Začal elfem, zatímco já předvedl klasický nástup Legion’s Landing into Karlov. Ničí mi ve třetím, kdy konečně přišla mana, nějakým třímanovým spellem zemi, ale to je už v tu chvíli jedno. Pro jistotu ještě přiložím Authority of the Consuls, kdyby mu náhodou přišly včas země na generála. Jelikož se ale nedostaví ani země, ani odpověď, tak ho Karlov velmi rychle udolá.

Druhou hru již mullíme oba, ale naštěstí jen na šest. Nechávám ruku bez rychlého tlaku, ale s hromadou discardování. Hraji Thoughtseize a spatřím hromadu netradičního ničení zemí všecho druhu. Destructive Flow, Impending Disaster a mezi tím i jedna Terminate. Vezmu flow, který by mně při nešťastné konjenktuře okolností dokázal i locknout. Další kolo přiložím uchomozkočerva- Brain Maggot, který už bere to ničení bytostí. David neklade odpor, a když se příští kolo do hry podívá Soul Warden s Karlovem, hrozí mu rychlá smrt. Zahraje jen Lotus Cobru, ale na ni mám pošetřený removal a to kolo i zabíjím.

2:0

2. Match- Tomáš, Ludevic/Kraum

Člověk na nynějších turnajích, hlavně v našich českých končinách, neabsolvuje turnaj, aniž by narazil na tuhle Izzet dvojku. Tentokrát si ovšem nestěžuji, jsem přesvědčen o pozitivním matchupu. Jelikož navíc jdeme na feature match, můžete celý match shlédnout na youtube Dragon Worldu.

Ve shrnutí: První hru jsem začal velice slibně: Authority v prvním, Karlov, Mox Amber a lifelink pták ve druhém. Potkalo mně ale zbrždění bleskem na Karlova, následným zabitím Dark Confidanta. Tomáš mezi tím položí Arcanistu a hraje s ním opětovně snad veškeré cantripy, které v balíku má. Na něj najdu odpověď až o hodně kol později. Mezitím musím řešit Sciony, které kvůli jejich ultimátní schopnosti nemohu podcenit.

Jak můžete vidět, přetahujeme se opravdu dlouho a celou dobu jaksi tahám za kratší konec provazu. Situace se mi ale nezdála nikdy tak marná, že bych musel vzdát. Lurrus je mi zamíchán z ruky Klikou, jen abych si ho o pár kol později vtipně lízl a podobně. Po celou tu dobu jsem taky potřeboval na malou jako snad nikdy, nakonec jsem vydržel poctivě až do časového limitu. Když deset minut před koncem času konečně vzdávám první, je mi jasné, že potřebuji soupeře rychle zabít pro remízu. A tak se i stalo. Soupeři nepřišli země, které mu ještě vydatně šikanuji Rishadan Portem. Nakonec jej po pár správných rozhodnutích i přes pokládání blokera za druhým v posledním nastaveném kole zabíjím.

1:0:1

3. Match- Petr Štefan, Ludevic/Kraum

A další obávaný matchup. Kindy to má opravdu nahráno, a proti tomu přílivu interakcí a karetní výhody není nijak příjemné hrát s čímkoliv. Hodně tedy sázím na rychlé starty, na které doufám nenajde včas odpověď. První hru má odpovědí požehnaně. Když mě navíc jmenuje do funkce s True-Name Nemesis, opravdu si na výhru nevěřím. Z nouze se mi podaří položit Lurruse a Winter Orb, ale to už je Kraum ve hře. Jsem i přes kočičí lifelink ulítán a přetlačen karetní výhodou, které ještě dopomáhám hraním věcí z hrobu.

Druhou mi pomůže pech na straně soupeře, nenachází bílou manu. Já předvádím klasický rychlý start a i když dostanu dvěma discardy, to hlavní už mám dávno vyložené ve hře. Zabíjím v mém čtvrtém kole.

I třetí mi to přijde velice svižně. Podívám se do ruky, a vykoukne na mně tlupa planeswalkerů: Jace, velký Teferi. Posílám Karlova do útoku a zakážu Jace, který hrozí přijít o kolo dřív a vrátit mi mou hrozbu na ruku. Proběhne Kolaghan’s Command co ničí zakazování, ale už moc na Jace není čas. Líznu si totiž Alseid of Life’s Bounty, která dá protekci na po blokování toužící Tymnu a je hotovo.

2:0:1

4. Match- Dominik Malý, Tymna/Thrasios

Vstupuji do čtvrtého kola s nadějí na postup bez jediné prohry. Potkávám však obávaného soupeře s mnou oblíbeným Aluren/Cephalid kombobalíkem. Jako aggro mi tento matchup velice nesvědčí- mám jen omezené množství interakcí, jak mu můžu sahat do hry.

První se snažím kombení zpomalit zabitím manovače v prvním. Mám i Mesmeric Fienda, co soupeři vezme Recruiter of the Guard, což je velmi důležitá karta. Na protější straně se objeví Devoted Druid, ale naštěstí zatím chybí barevná mana. Zahraje ale Man-O-Wara, kterým vrací generála a projíždí se s Tymnou. Mám ve svém čtvrtém kole dvě volby- najít a zahrát Drannith Magistrate, který vypíná některá komba. Nebo dát Karlova a zaútočit s ním pomocí Lightning Greaves. Rozhodnu se pro to druhé a tlačím, ale Dominik mi na konci mého kola ukáže Gifts Ungiven. To v tomhle balíku značí konec hry, ať už se člověk rozhodne jakkoliv.

Druhá hra se nese ve velmi podobném duchu. Jsem nucen nechat jinak skvělou ruku, jen bez mnoha interakcí. Z druhé strany na mně opět vykoukne Devoted Druid. Snažím se rušit počty Thalií, která tlačí ohánějící se Shadowspearem, ale další kolo to soupeři vyjde na přesně na manu. Lízne balík a má nekonečno many. Sice mně svou verzí nedokáže to kolo po kombatu zabít, ale i tak nemám šanci na výhru.

2:1:1

5. Match- Jiří Obraz, Leovold

Po zdrcující prohře naděje pohasínají, ale stále mám pravděpodobný postup, pokud zvládnu vyhrát dva další matche. Leovold není snadným matchupem snad proti všemu. Jako proti ostatním kontrolům záleží, jakou a kolik má soupeř interakce. Z těchto posledních dvou zápasů nemám zápisky a tak jsou i moje vzpomínky poněkud kusé. Pamatuji si, že první hru předvádím obvyklý rychlý nástup 4/4 Karlova ve druhém, o kterého se však vzápětí soupeř postará. Objeví se proti mně Narset, Parter of Veils, která ale loví jen země. Soupeři i kvůli tomu dojdou odpovědi a nakonec ho dokážu přetlačit.

Druhá a třetí hra se však nese ve stylu naprosté dominance. Soupeř má odpověd na vše, co hraji, proběhne nějaká ta Toxic Deluge a Oko. Dílo zkázy dokoná líznutí si obětováním „Canopy“ země v mém kole s Leovoldem na stole. Krom tohoto přešlapu jsem ale neudělal nijakou zásadní chybu, jen se to nešťastně sešlo.

2:2:1

6. Match- David Dobiš, Leovold

A máme tu dalšího Leovolda. A asi nejvtipnější, nejsmolnější hru, jakou jsem kdy na turnaji zažil. Karlov ve druhém mi byl zabit nebo zrušen, a soupeř má odpověď i na zbytek mých bytostí. Nemůže však zaboha najít čtvrtou zemi. A tak asi deset kol se udávalo ve stylu- já- hrozba, on- odpověď. Mezitím mi však na stole zůstane nějaká ta životy přidávající 1/1 či dvě, kterými ho vydatně hlodám. Nakonec se ale země najdou a David obrací hru v jeho prospěch na pár posledních životech pomocí Elder Gargarotha. Druhou hru se potom už děla klasická kontrolní dominance. V paměti zůstala situace, kdy si po druhé odpovědi na Karlova nechám generála spadnout do hrobu. Ve svém si beru Lurruse do ruky a soupeř z vršku potáhne zkušeně Inkvizici. Tudíž zůstávám jak bez generála, tak i Companiona. Umírám poté na kombinaci midrange bytostí a planeswalkerů.

2:3:1

Nakonec se tak ze slušného skóre propadám téměř na úplné dno. Spravím si však chuť nějakým tím tradováním a sledováním napínavého finále. Celkem se mi turnaj velice líbil a téměř není, krom mého výsledku, co by se dalo vytknout. Už se těším na další turnaj, na kterém se mi snad povede lépe.

– Honza „Miraculeux“ Jílek